Fotbal dostal přednost před gulášem. Okamura svou kampaň tají, příznivci na něj často čekají marně

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 9. 2017 20:00
Kampaň předsedy Strany přímé demokracie Tomia Okamury se od všech ostatních politiků a stran liší. Okamura termíny a místa svých předvolebních cest většinou nezveřejňuje a vyhýbá se i novinářům. Se svými členy a příznivci komunikuje nejčastěji přes internet, kde jej sleduje více lidí než kteréhokoliv jiného českého politika. V sobotu ho bylo možné zastihnout u Šumperka a Olomouce, kde se snažil získávat voliče v terénu.
Okamura rozdává míče a vypráví o hubnutí | Video: Radek Bartoníček

Přerov/Hněvotín - Skupinka mužů stojí od sobotního rána před výstavištěm v Přerově a čeká na předsedu jejich Strany přímé demokracie Tomia Okamuru. "Měl by přijet, ale nikdo nevíme, kde přesně je," říká regionální koordinátor strany Petr Maus a znovu vytáčí číslo. Sám pro Okamuru vybral zdejší Guláš fest, který se odehrává právě na výstavišti.

Svůj program Okamura dopředu neavizuje, často plány neznají ani jeho spolupracovníci. "Vždycky se to dozvíme až na poslední chvíli," tvrdí například Pavel Jelínek, olomoucká dvojka kandidátky do říjnových voleb. Sám Okamura nezvedá telefon ani nereaguje na SMS, stejně jako lídr olomoucké kandidátky, poslanec Radim Fiala.

Muži před výstavištěm tak mají navzdory nepříznivému počasí alespoň přichystaný stolek, na kterém zájemci podepisují petici proti islámu a přijímání uprchlíků. "Dnes je tady málo lidí, ale když se někdo ze strany postaví před hypermarkety, tak chodí podepisovat petici mnoho lidí," pochvaluje si Maus a tentokrát marně vyhlíží další zájemce.

Mezitím je čas na diskusi, nejčastějším tématem je Evropská unie, která podle přítomných může za spoustu problémů. "Když mi žáci říkají, proč jsou pro Evropskou unii, tak já jim vysvětluji, že například ty peníze, co z EU dostáváme, stejně v mnohem větším množství do unie posíláme," tvrdí středoškolský učitel Pavel Galeta, který má hlavní slovo. Stejně jako další členové SPD na internetu často poslouchá dezinformační rozhlas s názvem Svobodný vysílač. 

"Slyšeli jste o tom, jak v českém vězení umučili toho ruského hackera, který čekal na vydání do Ruska nebo Ameriky?" oznamuje ve volné chvíli nepravdivou informaci o hackerovi Jevgeniji Nikulinovi, který nebyl ani mučen, natož zabit. Galeta ale vysílání věří a přiznává, že je to pro něj hlavní zdroj informací. Strana internetový rozhlas propaguje na svém webu a často je na něm slyšet i sám Okamura. "Jestli mě zklame on, tak už nikdy nikomu nebudu věřit," konstatuje učitel Galeta, který byl do roku 1989 členem komunistické strany a sloužil v armádě. 

Po pěti hodinách čekání zazvoní přece jen telefon a skupinka se dozvídá, že se může sbalit a odejít. Okamura dnes nepřijede.

Novináře nepotřebuji, nefoťte mě, hlásá Okamura

Jak se vzápětí ukazuje, předseda strany si vybral jiný program. Míří do dvou vesnic, kde na něj rovněž čekají členové strany i příznivci. Nejdříve se zastavuje v hospodě v Postřelmově na Šumpersku, jejíž majitel je členem strany a kandidátem do sněmovny. Okamura tady mluví před přibližně padesáti hosty a na zájem médií reaguje podrážděně. Nepřeje si žádné fotografování, v čemž ho vzápětí podpoří i majitel restaurace.

Stejně reaguje Okamura i při další zastávce, tentokrát na fotbale v Hněvotíně nedaleko Olomouce. "Já žádné novináře nepotřebuji, vynechte nás, nefoťte mě, nepřeji si to," rázně prohlašuje šéf SPD, který na začátku své kariéry média vyhledával a díky jejich zájmu získal celostátní popularitu, kvůli které v roce 2012 vyhrál senátní volby ve Zlínském kraji a o rok později uspěl s tehdejším Úsvitem přímé demokracie.

Časy se ale změnily, nyní novináře vesměs obviňuje z toho, že pracují pro politickou konkurenci. "Chodím jen do živého vysílání, kde můžu říci, co chci, aniž by mě někdo přerušoval," tvrdí v Hněvotíně krátce předtím, než si vezme mikrofon uprostřed hřiště, aby mohl místnímu klubu věnovat dva fotbalové míče.

"Já jsem vám chtěl jenom popřát, ať se vám dobře hraje, já jsem také hrával fotbal, ale trošku se ozývají kolena, protože už mi bude padesát. Tady jsem vám přivezl dva tréninkové míče," řekl a vydal se podat všem hráčům i rozhodčím ruku. Některé tváře jsou usměvavé, jiné rozpačité. Fotbalový areál vypadá krásně a moderně, stejně jako řada nových domů v okolí a další místa v obci, která byla loni v kraji vyhlášena vesnicí roku.

Video hned na Facebook

Zatímco utkání začíná, Okamura se zdraví a fotí s některými diváky, aby se následně usadil v hospůdce přímo na hřišti. U stolu sedí ještě s dalšími členy strany, věnuje se však především sociálním sítím, kam co nejrychleji dává video, na kterém je zachycený při předávání míčů. Během chvíle video lajkuje a sdílí mnoho lidí, stejně jako spoustu dalších příspěvků, které Okamura dává na Facebook ve velkém množství.   

Okamura na videa sází, ať už přes ně sděluje politická stanoviska, nebo se hlásí z různých lidových akcí. I když obsah sdělení je odlišný, základem je vždy tvář Okamury co nejblíže ke kameře a jeho emotivní, rychlá a naléhavá rétorika.

"Právě jsem na Znojemském vinobraní, je to perfektní akce se samými skvělými lidmi a moc děkuji opravdu mnoha lidem za veřejně vyjádřenou podporu naší straně, lidé nejsou spokojeni s touto vládou, chtějí změnu," říká na jednom z nich. Mění se jen místo: různé slavnosti, sportovní akce, prostě kdekoliv, kde jsou davy lidí. Nikdy přitom neopomene na videu upozornit, že si povídá s lidmi a že se setkává s obrovskou podporou. Navíc díky tomu, že často natáčí z místa plného lidí, vyvolává dojem, že s mnoha lidmi skutečně mluvil a získal si je.

Podle průzkumů veřejného mínění by měl Okamura se svou stranou překročit hranici pěti procent hlasů. Teprve povolební jednání ukážou, zda by se nějak podílel na vládnutí, zatím patří mezi několik málo poslanců, kteří nepracují ani v jednom výboru a během čtyř let neprosadili téměř nic. 

 

Právě se děje

Další zprávy