Na radní Prahy 6 míří trestní oznámení za odkup akcií

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 2. 2014 17:30
Podle Transparency International způsobili škodu za téměř 100 milionů korun.
Foto: Barbora Valešová

Praha - Nezisková organizace Transparency International (TI) podala na konci minulého týdne trestní oznámení na radní z Prahy 6. Způsobili údajně škodu za skoro 100 milionů korun.

V tiskové zprávě o tom informoval analytik TI Jiří Fiala. Kauza se týká odkupu akcií společnosti Fimos. Městská část však obvinění odmítá.

TI podezírá radní z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Rada a následně i zastupitelstvo a orgány radnicí vlastněné společnosti Sneo schválili koupi akcií v roce 2009. Šlo o obchod za 75 milionů.

Na odkupu se shodli všichni

Podle městské části byla finální cena výsledkem několika jednání obou smluvních stran. Za Sneo se jednalo vždy o jednoho zástupce ze všech zvolených politických stran, tedy ODS, ČSSD, Strany zelených a SNK-ED. S odkupem areálu byla podle mluvčího Prahy 6 Adama Halmošiho shoda napříč politickým spektrem, tedy včetně opozice.

Vedení městské části následným odkupem akcií vyplatilo majitele firmy z dlouhodobého pronájmu areálu Na Dračkách ve Střešovicích, kde měly vzniknout byty. Peníze získané jejich prodejem chtěla Praha 6 použít na sociální účely. Dosud se tak ale nestalo.

"Z analýzy nájemních smluvních vztahů vyplývá, že část areálu již mohla být uvolněna v době plánování investičního záměru a nebylo tak třeba ji vykupovat z dlouhodobého nájemního vztahu do roku 2017," vysvětlil Fiala. Praha 6 přitom podle něj dostatečně nezohlednila rizika a případné ztráty, které se vyšplhaly do desítek milionů.

"Není pravdou, jak interpretuje televize a některá média, že se v areálu nic neděje a že Praha 6 a její občané přicházejí o peníze. Celkový zisk z provozování areálu je za roky 2009 - 2013 téměř 26,5 milionu korun," oponuje Adam Halmoši, podle kterého v uplynulých měsících probíhala na pozemku příprava pro zahájení stavby.

Praha 6 dál počítá s výstavbou

Výkup areálu byl podle Prahy 6 potřebný, protože se jednalo o průmyslový areál uprostřed rezidenční zástavby. "Jak na vedení společnosti SNEO, tak i na městskou část docházela řada stížností na neúnosný hluk a prach z provozu areálu, zejména pak na podnájemce, např. firmu zajišťující autodopravu, která v areálu parkovala stavební techniku a jejíž provoz nejvíce znepříjemňoval život tamním obyvatelům," doplnil Halmoši.

Podle něj také Městská část nadále počítá s výstavbou bytových domů v areálu. Jejich následný prodej by měl vynést Praze 6 zhruba 1 miliardu korun.

Podle informací Transparency International byla majoritním akcionářem Fimos Tamara Kotvalová, tehdejší manželka poslance a vlivného politika Petra Bendla.

Bendl působil jako předseda dozorčí rady této společnosti. Funkci předsedy představenstva plnil advokát Tomáš Jindra, Bendlův poradce a údajně jeden z blízkých spolupracovníků kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga, uvedla TI v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy