Na radní Prahy 6 míří trestní oznámení za odkup akcií

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 2. 2014 17:30
Podle Transparency International způsobili škodu za téměř 100 milionů korun.
Foto: Barbora Valešová

Praha - Nezisková organizace Transparency International (TI) podala na konci minulého týdne trestní oznámení na radní z Prahy 6. Způsobili údajně škodu za skoro 100 milionů korun.

V tiskové zprávě o tom informoval analytik TI Jiří Fiala. Kauza se týká odkupu akcií společnosti Fimos. Městská část však obvinění odmítá.

TI podezírá radní z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Rada a následně i zastupitelstvo a orgány radnicí vlastněné společnosti Sneo schválili koupi akcií v roce 2009. Šlo o obchod za 75 milionů.

Na odkupu se shodli všichni

Podle městské části byla finální cena výsledkem několika jednání obou smluvních stran. Za Sneo se jednalo vždy o jednoho zástupce ze všech zvolených politických stran, tedy ODS, ČSSD, Strany zelených a SNK-ED. S odkupem areálu byla podle mluvčího Prahy 6 Adama Halmošiho shoda napříč politickým spektrem, tedy včetně opozice.

Vedení městské části následným odkupem akcií vyplatilo majitele firmy z dlouhodobého pronájmu areálu Na Dračkách ve Střešovicích, kde měly vzniknout byty. Peníze získané jejich prodejem chtěla Praha 6 použít na sociální účely. Dosud se tak ale nestalo.

"Z analýzy nájemních smluvních vztahů vyplývá, že část areálu již mohla být uvolněna v době plánování investičního záměru a nebylo tak třeba ji vykupovat z dlouhodobého nájemního vztahu do roku 2017," vysvětlil Fiala. Praha 6 přitom podle něj dostatečně nezohlednila rizika a případné ztráty, které se vyšplhaly do desítek milionů.

"Není pravdou, jak interpretuje televize a některá média, že se v areálu nic neděje a že Praha 6 a její občané přicházejí o peníze. Celkový zisk z provozování areálu je za roky 2009 - 2013 téměř 26,5 milionu korun," oponuje Adam Halmoši, podle kterého v uplynulých měsících probíhala na pozemku příprava pro zahájení stavby.

Praha 6 dál počítá s výstavbou

Výkup areálu byl podle Prahy 6 potřebný, protože se jednalo o průmyslový areál uprostřed rezidenční zástavby. "Jak na vedení společnosti SNEO, tak i na městskou část docházela řada stížností na neúnosný hluk a prach z provozu areálu, zejména pak na podnájemce, např. firmu zajišťující autodopravu, která v areálu parkovala stavební techniku a jejíž provoz nejvíce znepříjemňoval život tamním obyvatelům," doplnil Halmoši.

Podle něj také Městská část nadále počítá s výstavbou bytových domů v areálu. Jejich následný prodej by měl vynést Praze 6 zhruba 1 miliardu korun.

Podle informací Transparency International byla majoritním akcionářem Fimos Tamara Kotvalová, tehdejší manželka poslance a vlivného politika Petra Bendla.

Bendl působil jako předseda dozorčí rady této společnosti. Funkci předsedy představenstva plnil advokát Tomáš Jindra, Bendlův poradce a údajně jeden z blízkých spolupracovníků kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga, uvedla TI v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy