Na pražském náměstí OSN se mají stavět tři domy. Místní se bojí, že nebudou mít kde parkovat

ČTK ČTK
22. 5. 2017 18:10
Na pražském náměstí OSN ve Vysočanech chce investor postavit tři pětipatrové bytové domy a podél Freyovy ulice kancelářský objekt s obchody ve spodních patrech. Ačkoliv by všechny nové objekty měly mít podzemní garaže, místní se obávají, že lidé i přesto budou parkovat na ulici a budou tak zabírat jejich místa. Nelíbí se jim rovněž to, že domy zaberou místo části současného parku. Podle radního Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09) je ale parcela v územním plánu už od roku 1999 jako stavební.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Investor plánuje na náměstí OSN v pražských Vysočanech postavit tři pětipatrové bytové domy a podél Freyovy ulice šesti- až sedmipatrový kancelářský objekt s obchody ve spodních dvou patrech. Informace zazněly na pondělním veřejném projednání projektu. Lidem vadí především možné problémy s parkováním a zmenšení plochy sousedního parku.

Parkování pro všechny objekty má být řešeno podzemními garážemi, kam se bude vjíždět z Freyovy ulice. Místní se obávají toho, že lidé budou přesto parkovat v ulicích a zaberou jejich místa. "U všech projektů to směřujeme tak, že budeme prodávat byt s garážovým stáním dohromady. Ale nemohu vám to slíbit," řekl Josef Ramboch ze společnosti CPI.

Lidem vadí také to, že domy zaberou místo současného parku. Podle radního Prahy 9 pro územní rozvoj Marka Doležala (TOP 09) je parcela v územním plánu jako stavební od roku 1999. "Je to pátý návrh projektu, který za moji éru na radnici vidím," dodal. Lidé podle něj mohou vznášet připomínky v posuzování vlivu na životní prostředí EIA, v územním a stavebním řízení.

Administrativní a rezidenční komplex chce stavět firma STRM Beta, jejímž akcionářem je firma Orco Property Group. Loni ji koupila skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. CPI patří k největším realitním investorům v ČR.

Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) začal v minulém roce plánovat úpravy náměstí, které jsou součástí rekonstrukce tramvajové trati Sokolovská - Kolbenova. V plánu je posunutí zastávky tramvaje a doplnění městského mobiliáře. Poprvé se veřejnost k návrhům vyjadřovala už loni na jaře. Počítá se také s obnovením zrušené tramvajové smyčky. Přes železnici se počítá s lávkou pro pěší.

Městská část v připomínkách žádala úpravy vstupu do metra Vysočanská a vytvoření odbočovacího pruhu ze Sokolovské do Freyovy ulice. Zachovat by se podle ní měla také parkovací místa.

Náměstí OSN je především vytíženou dopravní křižovatkou, k níž přiléhá z jedné strany obchodní centrum se stanicí metra Vysočanská sousedící s budovou radnice a ze druhé strany park, v jehož části je na stavební parcele stavba možná. Na podzim 2014 přibyl skleněný pomník průmyslníka Emila Kolbena.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy