Na pražském náměstí OSN se mají stavět tři domy. Místní se bojí, že nebudou mít kde parkovat

ČTK ČTK
22. 5. 2017 18:10
Na pražském náměstí OSN ve Vysočanech chce investor postavit tři pětipatrové bytové domy a podél Freyovy ulice kancelářský objekt s obchody ve spodních patrech. Ačkoliv by všechny nové objekty měly mít podzemní garaže, místní se obávají, že lidé i přesto budou parkovat na ulici a budou tak zabírat jejich místa. Nelíbí se jim rovněž to, že domy zaberou místo části současného parku. Podle radního Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09) je ale parcela v územním plánu už od roku 1999 jako stavební.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Investor plánuje na náměstí OSN v pražských Vysočanech postavit tři pětipatrové bytové domy a podél Freyovy ulice šesti- až sedmipatrový kancelářský objekt s obchody ve spodních dvou patrech. Informace zazněly na pondělním veřejném projednání projektu. Lidem vadí především možné problémy s parkováním a zmenšení plochy sousedního parku.

Parkování pro všechny objekty má být řešeno podzemními garážemi, kam se bude vjíždět z Freyovy ulice. Místní se obávají toho, že lidé budou přesto parkovat v ulicích a zaberou jejich místa. "U všech projektů to směřujeme tak, že budeme prodávat byt s garážovým stáním dohromady. Ale nemohu vám to slíbit," řekl Josef Ramboch ze společnosti CPI.

Lidem vadí také to, že domy zaberou místo současného parku. Podle radního Prahy 9 pro územní rozvoj Marka Doležala (TOP 09) je parcela v územním plánu jako stavební od roku 1999. "Je to pátý návrh projektu, který za moji éru na radnici vidím," dodal. Lidé podle něj mohou vznášet připomínky v posuzování vlivu na životní prostředí EIA, v územním a stavebním řízení.

Administrativní a rezidenční komplex chce stavět firma STRM Beta, jejímž akcionářem je firma Orco Property Group. Loni ji koupila skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. CPI patří k největším realitním investorům v ČR.

Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) začal v minulém roce plánovat úpravy náměstí, které jsou součástí rekonstrukce tramvajové trati Sokolovská - Kolbenova. V plánu je posunutí zastávky tramvaje a doplnění městského mobiliáře. Poprvé se veřejnost k návrhům vyjadřovala už loni na jaře. Počítá se také s obnovením zrušené tramvajové smyčky. Přes železnici se počítá s lávkou pro pěší.

Městská část v připomínkách žádala úpravy vstupu do metra Vysočanská a vytvoření odbočovacího pruhu ze Sokolovské do Freyovy ulice. Zachovat by se podle ní měla také parkovací místa.

Náměstí OSN je především vytíženou dopravní křižovatkou, k níž přiléhá z jedné strany obchodní centrum se stanicí metra Vysočanská sousedící s budovou radnice a ze druhé strany park, v jehož části je na stavební parcele stavba možná. Na podzim 2014 přibyl skleněný pomník průmyslníka Emila Kolbena.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy