Pražský hrad otevírá zahrady a ruší bezpečnostní kontroly. Nádvoří zůstanou uzavřena

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2021 13:38
Od pátku 2. dubna se veřejnosti otevřou některé zahrady Pražského hradu a část Jeleního příkopu. Nádvoří a další objekty Hradu zůstanou kvůli aktuálním protikoronavirovým omezením dál uzavřená. Věřící se ale budou moci účastnit bohoslužeb na Hradě včetně velikonočních obřadů. Současně se ruší plošné bezpečnostní kontroly u vstupů do areálu Pražského hradu.
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Jakub Plíhal

"Kancelář prezidenta republiky tímto krokem přispívá k rozšíření oblastí, které mohou v době lockdownu sloužit jako místo pro relaxaci, odpočinek, modlitbu či procházku v přírodě s unikátní flórou," uvedl na hradním webu k otevření zahrad vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. I přes Velikonoce platí až na výjimky zákaz pohybu mezi okresy a další restrikce.

Část zahrad sousedících s historickým sídlem českých králů a prezidentů bude od Velkého pátku otevřena denně od 10:00 do 17:00. Do Královské zahrady mohou lidé vstupovat od Belvederu, do Jižních zahrad od Opyše a do Horního Jeleního příkopu se dostanou z ulice U Brusnice. O Velikonocích se současně otevře i zámecký park v Lánech.

Návštěvníci musí do zahrad vstupovat bez nadměrných zavazadel, mohou se pohybovat pouze po vyznačených chodnících a cestách, musí respektovat pokyny policistů a příslušníků Hradní stráže a dodržovat všechna nynější protiepidemická opatření. "Celý areál Pražského hradu je připraven na otevření pro veřejnost, jakmile to dovolí epidemiologická situace a platná vládní nařízení," uvedla prezidentská kancelář.

Hrad v úterý současně oznámil, že ruší plošné vstupní bezpečnostní kontroly, policisté budou návštěvníky kontrolovat pouze namátkově. Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v létě 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná, prezidentská kancelář opatření hájila potřebou zajistit bezpečí turistů.

Prezident Miloš Zeman ještě před vypuknutím koronavirové epidemie čelil kritice, že za jeho éry se Pražský hrad příliš uzavřel veřejnosti. Mnoha lidem se nelíbilo, že areál po zavedení kontrol fakticky přestal být průchozí, kritizovali i dlouhodobé uzavření části zahrad, například Jeleního příkopu.

Jelení příkop je rozdělen na horní a dolní náspem Prašného mostu s tunelem pro pěší. Za komunismu do této rozsáhlé rokle pod Hradem lidé stejně jako do dalších prostor areálu nesměli, otevřel se až za éry porevolučního prezidenta Václava Havla. V roce 2017 byly některé vstupy do dolní části příkopu uzavřeny s poukazem na bezpečnostní opatření. Následující rok Hrad oznámil, že dolní část Jeleního příkopu se uzavře kvůli rekonstrukci, která měla původně trvat deset měsíců, ale protáhla se. Jeho horní část, která byla uzavřena kvůli pracím souvisejícím s havárií kanalizace, se otevře v pátek. Dolní část, kde se opravují historické hradby a věže, by podle dřívějších vyjádření mohla být přístupná v příštím roce.

Kvůli rekonstrukci Hradu se nedávno dostali do sporu Zeman a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Hřib v dopise vyzval prezidenta, aby zastavil kácení stromů v Jelením příkopu kvůli místu pro jeřáb při opravě Mockerových domů. Zeman mu odpovědět, že žádné stromy se kácet nebudou, ani to nikdy nebylo v plánu. Primátora vyzval, aby se omluvil hradním zahradníkům, památkářům a architektům. Hřib ujištění uvítal a vyjádřil naději, že stavba nepoškodí zeleň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy