reklama
 
 

Na Hradě se našly tubusy se vzkazy budoucím generacím, obsahovaly peníze a noviny

14. 9. 2018 16:02
Nově k nim přibude i vzkaz z letošní rekonstrukce s dopisem prezidenta Zemana.

Praha - Při rekonstrukci Černé věže na Pražském hradě byly objeveny dva tubusy se vzkazy pro další generace. Schránky byly uložené v plechových makovicích pod korouhvičkou. Obsahovaly historické mince a bankovky, noviny a listiny z 19. století až druhé poloviny 50. let minulého století. Kancelář prezidenta republiky o tom informovala na twitterovém účtu.

"V roce 1956 byla během generální opravy Černé věže otevřena poškozená báň a v ní nalezeny v povoskovaném plátěném obale předměty vztahující se k posledním opravám stejného objektu v roce 1872. Z tohoto období jsou zastoupeny mince, pamětní zápisy a stavební protokoly," informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Při nálezu před 62 lety odborní pracovníci Pražského hradu dokumenty sepsali a doplnili soudobými československými mincemi a bankovkami a denním tiskem. Byl sepsán nálezový protokol, pamětní zápis napsal hradní architekt Vladimír Studený a byl pořízen také protokol o vyhotovených fotografických kopiích.

Schránky se do makovice na věži zase vrátí. K předchozím vzkazům by měl přibýt vzkaz z letošní rekonstrukce. "Připravujeme pamětní zápis, tiskoviny a další soudobé předměty, včetně odkazů na 100. výročí republiky. Zvláštností bude vlastnoruční dopis pana prezidenta," dodal Ovčáček.

K Černé věži, která je na východním konci Pražského hradu, vedou Staré zámecké schody. Je jedinou zcela dochovanou věží z původního románského opevnění. Za vlády Karla IV. byla střecha pozlacena, po požáru v roce 1541 dostala název Černá.

autor: ČTK | 14. 9. 2018 16:02

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama