Na prázdniny bez vysvědčení. Konec školy naruší dovolené

David Kohout
25. 6. 2015 19:13
Ředitelské volno mnohdy posune začátek prázdnin v kalendáři o pár dní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík/Economia

Praha - S blížícím se koncem školního roku se postupně vyprazdňují i školní lavice. I když škola oficiálně skončí až v úterý 30. června, někteří ředitelé vyhlásili na pondělí a úterý ředitelské volno. Zejména pražští studenti si tak pro vysvědčení půjdou už v pátek.

Řada škol, především těch mimo velká města, ale termín konce roku dodrží. Dostávají se tak do kolize s plány rodin, které chtějí vyrazit na dovolenou už tento pátek. Řešení je ale jednoduché, žáci si mohou vyzvednout svá vysvědčení až do konce letních prázdnin.

Poslední dny do začátku prázdnin odpočítávají i na Základní škole Karla Čapka ve Vršovicích. Už teď děti vědí, že jim do konce roku zbývají pouze dva dny. "Tím hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli ukončit školní rok dříve, než je obvyklé, je rozsáhlá rekonstrukce," řekla ředitelka školy Ivana Vaňková. Školní družina však bude fungovat nepřetržitě i nadále.

Podle ředitelky z jedné z pražských základních škol Martiny Thumsové však zejména pražští ředitelé vyhlašují volno z důvodu prodloužení víkendu. "Když se podíváte na školy mimo Prahu, normálně fungují až do řádného konce měsíce," dodala Thumsová.

Žáci na její základní škole si proto pro vysvědčení přijdou až příští úterý. Z více jak šesti set žáků si však vysvědčení vyzvedne pouze šedesát z nich, zbytek rodiče omluvili. "Zvolili jsme proto jakousi střední cestu a těm, kteří tu již v pondělí nemohou být, předáme vysvědčení v pátek. Pro zbylé skončí školní rok v úterý," vysvětlila Thumsová.

Za pravdu pak Thumsové dává i ministerstvo školství. "V průběhu školního roku může ředitel vyhlásit pro žáky nejvýše pět volných dnů v celém školním roce. A to zejména z organizačních či technických důvodů," sdělila tisková mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Zhruba čtyřicet žáků základní školy v Leskovci na Vsetínsku pak skončí řádně až 30. června. Podle ředitele Pavla Mičunka končí menší školy v okolí různě. "My dětem slavnostně předáme vysvědčení až příští úterý. Nebyly důvody k tomu, abych na pondělí a úterý vyhlásil ředitelské volno. To smí ředitel školy vyhlásit pouze v případech, které zamezují běžnému fungování," vysvětlil Mičunek.

Rodiče pak budou mít možnost vyzvednout si vysvědčení v průběhu prázdnin. Řada škol má otevřeno prvních čtrnáct dní v červenci i v průběhu srpna. A pro ty největší opozdilce bude vysvědčení ve škole čekat až do prvního září.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 34 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy