Na prázdniny bez vysvědčení. Konec školy naruší dovolené

David Kohout
25. 6. 2015 19:13
Ředitelské volno mnohdy posune začátek prázdnin v kalendáři o pár dní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík/Economia

Praha - S blížícím se koncem školního roku se postupně vyprazdňují i školní lavice. I když škola oficiálně skončí až v úterý 30. června, někteří ředitelé vyhlásili na pondělí a úterý ředitelské volno. Zejména pražští studenti si tak pro vysvědčení půjdou už v pátek.

Řada škol, především těch mimo velká města, ale termín konce roku dodrží. Dostávají se tak do kolize s plány rodin, které chtějí vyrazit na dovolenou už tento pátek. Řešení je ale jednoduché, žáci si mohou vyzvednout svá vysvědčení až do konce letních prázdnin.

Poslední dny do začátku prázdnin odpočítávají i na Základní škole Karla Čapka ve Vršovicích. Už teď děti vědí, že jim do konce roku zbývají pouze dva dny. "Tím hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli ukončit školní rok dříve, než je obvyklé, je rozsáhlá rekonstrukce," řekla ředitelka školy Ivana Vaňková. Školní družina však bude fungovat nepřetržitě i nadále.

Podle ředitelky z jedné z pražských základních škol Martiny Thumsové však zejména pražští ředitelé vyhlašují volno z důvodu prodloužení víkendu. "Když se podíváte na školy mimo Prahu, normálně fungují až do řádného konce měsíce," dodala Thumsová.

Žáci na její základní škole si proto pro vysvědčení přijdou až příští úterý. Z více jak šesti set žáků si však vysvědčení vyzvedne pouze šedesát z nich, zbytek rodiče omluvili. "Zvolili jsme proto jakousi střední cestu a těm, kteří tu již v pondělí nemohou být, předáme vysvědčení v pátek. Pro zbylé skončí školní rok v úterý," vysvětlila Thumsová.

Za pravdu pak Thumsové dává i ministerstvo školství. "V průběhu školního roku může ředitel vyhlásit pro žáky nejvýše pět volných dnů v celém školním roce. A to zejména z organizačních či technických důvodů," sdělila tisková mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Zhruba čtyřicet žáků základní školy v Leskovci na Vsetínsku pak skončí řádně až 30. června. Podle ředitele Pavla Mičunka končí menší školy v okolí různě. "My dětem slavnostně předáme vysvědčení až příští úterý. Nebyly důvody k tomu, abych na pondělí a úterý vyhlásil ředitelské volno. To smí ředitel školy vyhlásit pouze v případech, které zamezují běžnému fungování," vysvětlil Mičunek.

Rodiče pak budou mít možnost vyzvednout si vysvědčení v průběhu prázdnin. Řada škol má otevřeno prvních čtrnáct dní v červenci i v průběhu srpna. A pro ty největší opozdilce bude vysvědčení ve škole čekat až do prvního září.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy