Na Pálavě výrazně ubylo zplaněného borytu, na Děvíně jej vytrhávali dobrovolníci

Obrazem: I ve "středomořské" krajině Pálavy sněží. Objevte krásy vzácné přírody
Hlaváčky na jihovýchodních svazích Děvína (Národní přírodní rezervace Děvín).
Pastva v Soutěsce.
Zatopený strom, jeho koruna ční nad hladinu Novomlýnské přehrady.
Liščí vrch.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
23. 5. 2023 13:29
Zplanělého borytu lékařského na svazích Děvína na Pálavě ubývá, i letos jej vytrhávali dobrovolníci. Akci opakují v posledních letech vždy na jaře. Zasažená plocha je stále asi 20 hektarů, ale hustota rostlin je podle nich výrazně nižší. V tiskové zprávě o tom za pořadatele akce informoval Pavel Pechoušek. Rostlina podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru.

Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit, především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína. Vytlačuje tam například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.

"Po loňském suchém jaru, kdy bylo borytu velmi málo, letošní chladné a vlhké počasí způsobilo jeho nárůst. Nicméně je ho mnohem méně než například v roce 2020 či 2021, kdy jsme s projektem LIFE SouthMoravia na Děvíně začínali," uvedla Ivana Mariánková, vedoucí projektu LIFE SouthMoravia, který si dal likvidaci borytu za jeden z úkolů. Borytobraní jako akce začalo už dříve, poprvé se konalo v roce 2016.

Ještě zhruba před osmi lety tak byly na Děvíně už z dálky viditelné velké žluté plochy rozkvetlého borytu. "Nyní se jedná spíše o jednotlivá ohniska - trsy, případně jednotlivé rostliny," doplnil Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Podle ekologů jde určitě o důsledek systematického čištění zasažené plochy. Právě vytrhávání rostliny je podle ekologů nejlepší způsob, jak se jí zbavit. Boryt je ale rostlinou produkující velké množství semen, která si navíc udržují klíčivost po několik let, proto je potřeba tento zásah provádět opakovaně a každoročně. V odborné literatuře se uvádí až osm po sobě jdoucích sezon. Mariánková předpokládá, že boryt na Děvíně by mohl být potlačený na zanedbatelnou míru do konce projektu v roce 2025.

Spotlight Aktuálně.cz - Radim Tolasz | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy