Na Orlickoústecku hořela skládka, na místě zasahovalo 13 hasičských jednotek

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2018 18:37
Zdravotníci museli během odpoledne ošetřit dva dobrovolné hasiče, kteří zkolabovali vyčerpáním. Hořel jen uložený odpad, škoda nevznikla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS ÚK

České Libchavy - Celkem 13 hasičských jednotek v sobotu likvidovalo požár skládky komunálního odpadu u obce České Libchavy na Orlickoústecku. Odpoledne zhruba ve 14:30 dostali požár pod kontrolu. Na místo stále dohlíží šest hasičských jednotek. Zdravotníci museli během odpoledne ošetřit dva dobrovolné hasiče, kteří zkolabovali vyčerpáním. Hořel jen uložený odpad, škoda nevznikla.

"Měřili jsme i koncentrace zplodin v ovzduší, zda není obyvatelstvo ohroženo, což se nepotvrdilo. Navíc vítr fouká nad neobydlenou oblast," řekl během zásahu operační důstojník krajských hasičů.

Hasiče přivolali místní, kteří si všimli hustého černého dýmu vycházejícího ze skládky. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové hořelo na skládce o rozměrech zhruba 40krát 30 metrů. Zasahující jednotky zřídily tři čerpací stanoviště, z nichž braly vodu a kyvadlovou dopravou ji přivážely na místo požáru. Hasiči do vody přidávali i takzvané smáčedlo, aby voda lépe pronikala do skládky.

"Zásah je pro hasiče náročný, i kvůli teplému počasí. Je větší spotřeba pohonných hmot a smáčedla," uvedla brzy odpoledne Horáková.

Starosta Libchav zajistil pro zasahující hasiče jídlo a nápoje. Hasiči pomocí bagru a nakladače skládku celé odpoledne rozhrnovali kvůli hašení zbylých ohnisek.

Příčina požáru zatím není známá, odpad se ale může vznítit i sám. Skládku provozuje společnost Ekola České Libchavy, kterou vlastní města na Orlickoústecku a společnost Marius Pedersen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy