Kantoři, malířka i učitelka ve školce. Do Česka přiletělo dalších 41 křesťanských uprchlíků z Iráků

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2016 1:14
Do České republiky dorazila jedenačtyřicetičlenná skupina iráckých křesťanských uprchlíků. Do rekreačního střediska Okrouhlík na Jihlavsku jich pak přijelo osm, další dorazili do Brna a do Smilovic u Třince. Osmičlenná skupina je složena z mladé rodiny se třemi malými dětmi, z nichž nejstaršímu je devět let, a ženy se dvěma dospělými syny, jeden z nich je handicapovaný. Na Okrouhlíku budou bydlet do konce března zatím se budou učit češtinu a české reálie.
Iráčtí uprchlíci jsou vítáni na pražském letišti
Iráčtí uprchlíci jsou vítáni na pražském letišti | Foto: ČTK

Čížov - Do České republiky na ruzyňské letiště dorazila jedenačtyřicetičlenná skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Autobusem pak putovali do rekreačního střediska Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku, do Brna a do Smilovic u Třince.

Osm Iráčanů z jedenačtyřicetičlenné skupiny, která v pátek odpoledne přiletěla do Prahy, vystoupilo na Okrouhlíku z autobusu krátce před 19:00. Pět lidí, kteří bydleli už několik týdnů na Okrouhlíku, se naopak přidalo k devítičlenné skupině mířící do Smilovic na Frýdecko-Místecku.

Osmičlenná skupina je složena z mladé rodiny se třemi malými dětmi, z nichž nejstaršímu je devět let, a ženy se dvěma dospělými syny. "Jeden ze synů je handicapovaný. Otec z první rodiny pracoval jako řidič kamionu a má mezinárodní řidičský průkaz," uvedl Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21.

Uprchlíci budou na Okrouhlíku bydlet do konce března. Zatím se učí česky a seznamují se s okolím. "Jsou rozdělení na skupiny, jedna po ránu uklízí, druhá připravuje jídlo. Potom začne dopolední dvouhodinová výuka češtiny a po obědě stejně dlouhá odpolední část," řekla Dana Fiedlerová z jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které se o uprchlíky stará.

Zbývající Iráčané ze skupiny, která do Česka přibyla v pátek, byli ubytováni v Brně a v obci Smilovice u Třince. Do Smilovic dorazilo celkem 14 Iráčanů. Devět z nich odpoledne přiletělo do Prahy. Dalších pět bydlelo už několik týdnů v rekreačním středisku Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku. V pátek, respektive dnes v noci se ale přestěhovali.

Právě ve Smilovicích ale rozhodnutí o umístění uprchlíků vyvolalo velké emoce. Během minulého zastupitelstva se mezi přítomnými z řad veřejnosti zvedla velká vlna odporu.Část místních se naopak rozhodla o víkendu běžence přivítat - bohoslužbou a dechovkou.

Utekli z Mosulu, pomoc našli v hostelu v centru Brna

Do Brna dnes přicestovala skupina čtyř rodin křesťanských uprchlíků a několik dalších jednotlivců, kteří utekli z iráckého Mosulu před teroristickou organizací Islámský stát. Prvotní azyl našli večer v jednom z hostelů v centru města. Žádné emoce jejich příjezd nevzbudil.

Stejně jako skupinu uprchlíků u Čížova na Jihlavsku a Smilovicích u Třince čeká Iráčany i v Brně intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se rodiny přestěhují do klasických bytů a čeká je další čtyřměsíční integrační proces.

"Předpokládáme, že během této doby získají azyl. Po zhruba půl roce jim proto začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Již v tuto chvíli máme od soukromých podnikatelů a firem řadu nabídek," uvedl dnes Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21. Fond celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje.

Přijeli kantoři, malířka či učitelka ve školce

Do Brna se v pátek dostal i učitel Salim. Z Iráku utekli poté, co se násilí začalo stupňovat. Někteří členové jejich rodiny byli uneseni. Diskriminaci údajně čelili i mimo uprchlický tábor, a to právě proto, že jde o křesťanskou rodinu.

Ve skupině křesťanů z Iráku, která v pátek přijela do Brna, jsou celkem čtyři rodiny s dětmi, jejich prarodiče a dále tři svobodné sestry ve středním věku. Přijíždějí například předák údržby elektrárny s vyšší odbornou technickou školou, technik se specializací na automobily a klimatizace, malířka a učitelka umění na střední škole, dva učitelé arabštiny, dvě úřednice nebo učitelka v mateřské škole. Celkem jde o 24 lidí.

Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do České republiky schválila česká vláda. Do střediska Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku dorazily první dvě rodiny už 24. ledna, druhá skupina asi čtyř rodin přijela 5. února a další lidé dnes.

Do Prahy, odkud se pak přesunuli či přesouvají právě na Vysočinu, do Brna a do Smilovic, dnes přiletěla asi čtyřicetičlenná skupina. Většina Iráčanů putovala právě do Brna. Poslední část skupiny míří do Smilovic u Třince, kde tento týden proti příjezdu uprchlíků protestovali někteří obyvatelé obce.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky a další je čekají po příletu do ČR.

Celkem má do ČR přesídlit 37 křesťanských rodin, což představuje 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby. Peníze fond získal výhradně od soukromých dárců.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky a další je čekají po příletu do ČR.

Prima dala výpověď uprchlíka do špatného kontextu, mluvil v podmiňovacím způsobu, vysloveně jsem je na to upozornil, tvrdí překladatel Homsi. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy