Na obraně fandí Kremlu víc lidí, nejen strážce bezpečnosti počítačů. Vojáky štěpí hlavně migrace

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
8. 4. 2018 20:55
Ministerstvo obrany zatím stále vyhodnocuje, zda je správné, že pro něj na citlivé pozici pracuje muž, který dává najevo silný odpor k Západu.
Ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Případ Lubomíra Č., který na ministerstvu obrany pracuje v oddělení zajišťujícím bezpečnost počítačů s citlivými údaji, zároveň ale dává na internetu najevo silně protizápadní a proruské postoje včetně schvalování okupace v srpnu 1968, ještě není uzavřený. Ministerstvo obrany stále prověřuje, jestli na své pracovní pozici představuje nebezpečí.

Nařídila to ministryně Karla Šlechtová. "Je pro mě překvapením, že osoba s takovými názory pracuje roky na ministerstvu obrany. Vydala jsem okamžitě úkol jeho nadřízenému, aby mi k tomu podal vysvětlení," uvedla minulý týden poté, co on-line deník Aktuálně.cz na případ upozornil.

Šlechtová sama je považována za politickou spojenkyni prezidenta Miloše Zemana, který dává často najevo prokremelské postoje. Šlechtová ale v řadě ohledů vystupuje prozápadně. Připustila například, že se Rusko pomocí dezinformací pokusí "míchat" do letošní mise českých vojáků v Pobaltí.

Lubomír Č. není se svými názory osamocený, jak se ukazuje v prokremelské facebookové skupině Českoslovenští vojáci v záloze, k níž se hlásí. Kolik podobně smýšlejících lidí pracuje pro ministerstvo obrany, se ale odhaduje těžko.

"V podobné míře vyhraněnosti bych jejich počet viděl v řádu jednotek, nanejvýš nízkých desítek jedinců," řekl Aktuálně.cz František Šulc, bývalý poradce někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry. Zdůraznil, že jde o odhad.

"Řekl bych, že u vojáků to bude stejné jako v populaci. Mezi důstojníky méně. Ale podle mého soudu je to i tak hodně," řekl Aktuálně.cz jeden z vysoce postavených důstojníků.

"Protizápadní" generál

Že mohou ostře kritické názory k Západu mít i lidé v nejvyšších patrech armády, ukazuje příběh zkušeného generála Hynka Blaška. Dnes už je v záloze a účastní se akcí, jako byla například proruská demonstrace u sochy maršála Koněva v Praze. Jeho kritické postoje ke společenskému dění často šíří server Parlamentní listy.

Blaško z armády odcházel v roce 2012, v době, kdy o Západu ještě tak kriticky nesmýšlel. V jeho životě byly dva důležité momenty, které formovaly jeho postoje - tragické úmrtí v rodině a rozpory s velením armády a ministerstva v době, kdy se plánovalo zrušení takzvaných společných sil (zastřešujícího velení letectva i pozemních jednotek, pozn. red.) v Olomouci, v jejichž čele Blaško stál.

Do zálohy si tak podle lidí, kteří ho znali, odnesl jistou zahořklost a pocit nedoceněnosti, to vše krátce předtím, než společnost začaly polarizovat ruská anexe Krymu a migrační krize v Evropě. Následně začal kriticky glosovat dění v Evropě i Česku. Stal se také krajským zastupitelem za zemanovskou Stranu práv občanů a Okamurovu SPD.

"Nerozumím jeho názorovému vyhrocení a postojům. V době jeho aktivní služby mi nepřišlo, že by byl tak radikální a byť měl odpůrce, mnozí podřízení na něj nedali dopustit. K ministru Vondrovi měl kritický postoj, ale choval se profesionálně," říká exporadce Šulc.

Blaško sám přitom klade velký rozdíl mezi vyslovování kritických názorů z pozice státního zaměstnance a "zvenku". O Lubomírovi Č. říká: "On vyjádřil své niterní názory, zveřejnil je, ale bohužel je pracovníkem státní instituce, státním zaměstnancem, čili jeho práva jsou v jistém smyslu omezená. Když mu to nevyhovuje, tak ať začne pracovat v soukromé firmě." A sám dodává, že jeho kritické názory na směřování společnosti se formovaly hlavně až v době migrační krize.

Rozjitřená doba, říká Vondrův exporadce

Podle Šulce je fenoménem posledních let, že se lidé - zástupce armády nevyjímaje - vyjadřují ostře na sociálních sítích. "Říkání názorů nahlas, ať už na Rusko, nebo na muslimy, dříve nebylo tak velkým tématem. Teď je ale společnost rozjitřená, sociální sítě jsou více v kurzu a lidé svým názorům více dávají průchod," soudí.

Spíše než Rusko je podle něj v armádě štěpným tématem otázka migrace, kde by mezi vojáky nebyl až takový problém najít řadu lidí s vyhraněným názorem, podpořeným třeba i osobním poznáním kulturních rozdílů na zahraničních misích.

Případ Lubomíra Č. podle něj ministerstvo obrany může jen obtížně řešit z pracovněprávního hlediska. "Ten člověk vyjádřil svůj názor a to, co napsal, je na úrovni komentáře. A názory máte právo zveřejňovat. Otázkou samozřejmě je to, zda představuje bezpečnostní riziko vzhledem k pozici, na které pracuje," míní Šulc.

Jinými slovy: Lubomír Č. by mohl mít problémy s bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, kterou má. Například kvůli tomu, že svým vyjadřováním mohl případným zájemcům o přístup k citlivým armádním datům vysílat signál, kudy by mohla vést cesta.

"Tím, že se takto prezentuje, vlastně obnažuje část systému, který má chránit," říká Bohuslav Pernica, vojenský publicista a vysokoškolský pedagog.

Podle Pernici se armáda a ministerstvo obrany dodnes potýkají s "důsledky indoktrinace politickým aparátem" v době komunismu. Tedy v éře, kdy u vojenských útvarů působili komunističtí politruci, kteří dbali na to, aby to vojákům "myslelo politicky".

Naprostá většina z pětadvaceti současných českých generálů - průměrně jim je 55 let - ostatně do armády, respektive na vysoké vojenské školy, nastupovala ještě za komunismu. Letos sedmi z nich končí závazek, bude záležet na novém náčelníkovi generálního štábu Aleši Opatovi, zda jej generálům prodlouží.

Ministryně obrany Karla Šlechtová se už nechala slyšet, že by v rozhodujících funkcích ráda viděl služebně mladší krev, tedy vojáky sloužící dnes v hodnostech plukovníků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy