Na mši do Staré Boleslavi přišly tisíce věřících

ČTK ČTK
28. 9. 2013 12:12
Sloužil ji pražský arcibiskup Dominik Duka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brandýs n.L.-St. Boleslav - Několik tisíc lidí v sobotu zavítalo na slavnostní poutní mši na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi u Prahy, kde byl před 1078 lety zavražděn kníže Václav, patron země.

Pražský arcibiskup Dominik Duka, který mši za slunečného počasí sloužil, vyzdvihl odkaz světce a přirovnal Starou Boleslav k významným poutním místům ve světě. Bohoslužba skončila před polednem.

Lidé si v Den české státnosti při mších a poutích připomínají svatého Václava v celé republice.

Na svatováclavskou pouť nepřijel kvůli soukromému programu a dnešní oslavě 69. narozenin prezident Miloš Zeman, který tak nepokračuje v tradici svého předchůdce Václava Klause, jenž se pouti v posledních letech účastnil. Chybět tentokrát bude i Klaus, který podle svého webu bude pracovně v USA.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících.

Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 tisíc lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy