Vlak narazil do stromu, našli tam vzkaz Alláh je velký. Provokace, nebo pokus o teror, říká Chovanec

Barbora Němcová Martina Heroldová Barbora Němcová, Martina Heroldová
Aktualizováno 1. 6. 2017 18:34
Policie po ranním střetu vlaku se spadlým stromem na Mladoboleslavsku vyšetřuje, zda nešlo o teroristický čin nebo provokaci. Tyto spekulace původně začal šířit po internetu protiislámský aktivista Martin Konvička, před spekulacemi ale varoval ministr vnitra Milan Chovanec. Mladoboleslavská policie však potvrdila, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám. Vyšetřovatelé zatím nevylučují teroristický čin, provokaci, ani obyčejnou nehodu.
Provokace, nebo pokus o teror? Podívejte se na místo, kde narazil vlak do stromu | Video: TV Nova

Mladá Boleslav - Policie prošetřuje možný útok či provokaci poté, co na Mladoboleslavsku narazil osobní vlak do stromu. Podle policejní mluvčí je podezření na cizí zavinění a na místě byly objeveny i vzkazy odkazující na islám. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

"Ano, něco takového se tam našlo," odpověděla mluvčí na dotaz, zda se na místě našly vzkazy odkazující na islám. Potvrdila také, že strom, který spadl do kolejiště, byl naříznutý.

"Je tam podezření na cizí zavinění, které prošetřujeme. Nevíme, jestli se jedná o běžnou nehodu, provokaci, či teroristický čin. V tuto chvíli to není zřejmé," dodala.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Aktuálně.cz byl na místě nehody nalezen vzkaz, na němž bylo česky a latinkou uvedeno "Alláh je velký", a to s pravopisnými chybami.

Na incident už reagoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Prosíme média a veřejnost, aby k hodnocení této události přistupovaly s maximální opatrností a nenechaly se zmást spekulacemi, které jsou záměrně šířeny přes sociální sítě," napsal ministr, který také upozornil, že mohlo jít jak o běžnou nehodu, tak o záměrnou provokaci nebo pokus o teroristický čin. 

Chovanec tak podle informací Aktuálně.cz reagoval na informace, které zveřejnil na svém facebookovém profilu protiislámský aktivista Martin Konvička. Ten upozornil, že se nedaleko místa nehody nachází detenční tábor Bělá-Jezová a že se mohlo jednat o teroristický čin.

"Atentát islamistů, nebo provokace, právě teď u Mladé Boleslavi?" napsal na svém profilu. "Ten strom někdo záměrně pokácel a nasměroval na koleje. Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka…," tvrdí.

Vlak narazil do stromu ve čtvrtek ráno na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav - Debř a Bakovem nad Jizerou. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka cestovalo v soupravě devět lidí, nikdo se nezranil. 

"Podle informací Drážní inspekce došlo dnes v 8:00 u Mladé Boleslavi ke srážce osobního vlaku, který jel z Turnova do Mladé Boleslavi, se stromem a v této souvislosti se na internetu objevily spekulace, že se jedná o teroristický čin," řekl pak Aktuálně.cz mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Na trati, která byla celý den uzavřená, byl v 17:00 obnoven provoz. Škoda na soupravě je podle mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřiny Šubové předběžně vyčíslena na půl milionu korun.

 

Právě se děje

před 16 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy