Vlak narazil do stromu, našli tam vzkaz Alláh je velký. Provokace, nebo pokus o teror, říká Chovanec

Barbora Němcová Martina Heroldová Barbora Němcová, Martina Heroldová
Aktualizováno 1. 6. 2017 18:34
Policie po ranním střetu vlaku se spadlým stromem na Mladoboleslavsku vyšetřuje, zda nešlo o teroristický čin nebo provokaci. Tyto spekulace původně začal šířit po internetu protiislámský aktivista Martin Konvička, před spekulacemi ale varoval ministr vnitra Milan Chovanec. Mladoboleslavská policie však potvrdila, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám. Vyšetřovatelé zatím nevylučují teroristický čin, provokaci, ani obyčejnou nehodu.
Provokace, nebo pokus o teror? Podívejte se na místo, kde narazil vlak do stromu | Video: TV Nova

Mladá Boleslav - Policie prošetřuje možný útok či provokaci poté, co na Mladoboleslavsku narazil osobní vlak do stromu. Podle policejní mluvčí je podezření na cizí zavinění a na místě byly objeveny i vzkazy odkazující na islám. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

"Ano, něco takového se tam našlo," odpověděla mluvčí na dotaz, zda se na místě našly vzkazy odkazující na islám. Potvrdila také, že strom, který spadl do kolejiště, byl naříznutý.

"Je tam podezření na cizí zavinění, které prošetřujeme. Nevíme, jestli se jedná o běžnou nehodu, provokaci, či teroristický čin. V tuto chvíli to není zřejmé," dodala.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Aktuálně.cz byl na místě nehody nalezen vzkaz, na němž bylo česky a latinkou uvedeno "Alláh je velký", a to s pravopisnými chybami.

Na incident už reagoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Prosíme média a veřejnost, aby k hodnocení této události přistupovaly s maximální opatrností a nenechaly se zmást spekulacemi, které jsou záměrně šířeny přes sociální sítě," napsal ministr, který také upozornil, že mohlo jít jak o běžnou nehodu, tak o záměrnou provokaci nebo pokus o teroristický čin. 

Chovanec tak podle informací Aktuálně.cz reagoval na informace, které zveřejnil na svém facebookovém profilu protiislámský aktivista Martin Konvička. Ten upozornil, že se nedaleko místa nehody nachází detenční tábor Bělá-Jezová a že se mohlo jednat o teroristický čin.

"Atentát islamistů, nebo provokace, právě teď u Mladé Boleslavi?" napsal na svém profilu. "Ten strom někdo záměrně pokácel a nasměroval na koleje. Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka…," tvrdí.

Vlak narazil do stromu ve čtvrtek ráno na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav - Debř a Bakovem nad Jizerou. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka cestovalo v soupravě devět lidí, nikdo se nezranil. 

"Podle informací Drážní inspekce došlo dnes v 8:00 u Mladé Boleslavi ke srážce osobního vlaku, který jel z Turnova do Mladé Boleslavi, se stromem a v této souvislosti se na internetu objevily spekulace, že se jedná o teroristický čin," řekl pak Aktuálně.cz mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Na trati, která byla celý den uzavřená, byl v 17:00 obnoven provoz. Škoda na soupravě je podle mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřiny Šubové předběžně vyčíslena na půl milionu korun.

 

Právě se děje

před 16 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy