Na ministerstvu zemědělství zasahovali policisté kvůli Lesům ČR, nikoho nezatkli

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2019 23:10
V budově ministerstva zemědělství od čtvrtečního rána zasahovali policisté z Národní centrály pro odhalování organizovaného zločinu. Razie se podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) týkala i státního podniku Lesy ČR za doby působení bývalého ředitele Daniela Szóráda. Policisté ani žalobci zatím žádné bližší informace neposkytli. Podle informací Aktuálně.cz zasahovali policisté také na ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Provádíme úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme, neboť podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," uvedl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Zásah Aktuálně.cz potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Žádná osoba nebyla omezena na osobní svobodě. Důkazy, které budou zajištěny, budou následně vyhodnoceny. V této chvíli nemůžeme sdělit žádné informace ke skutkovým zjištěním, kvalifikaci případných trestných činů ani osobám," uvedla. 

Vrchní státní zastupitelství v Praze zpravidla dozoruje trestní řízení při hospodářských deliktech ve chvíli, kdy způsobená škoda dosahuje výše 150 milionů korun a více.

Podle deníku MF DNES se vyšetřovatelé zajímají o miliardové dotační programy. Dobře informovaný zdroj Aktuálně.cz uvedl, že se zásah týká i Lesů ČR. 

To potvrdil i ministr Toman. "Netýká se to jenom ministerstva zemědělství, týká se to i Lesů ČR a předchozího vedení Lesů ČR," řekl Deníku N. "Policie šetří, ministerstvo spolupracuje. Jedná se o předchozí období. Nechci to víc komentovat," uvedl. Konkrétně se podle něj jedná o období předchůdce současného generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, kterého bývalý ministr zemědělství Jiří Milek odvolal loni v květnu. Nyní je v čele společnosti Josef Vojáček.

Policie Szóráda podle Lidových novin podezírá, že způsobil Lesům ČR škodu 2,4 miliardy korun. Šlo o nevýhodné ukončení smluv a nedostatečný zásah proti kůrovcové a větrné kalamitě, napsaly Lidovky.cz. "Daniel Szórád nerozhodl o žádných efektivních opatřeních, jejichž prostřednictvím by se zabránilo šíření kůrovců do dalších porostů," píše se podle LN v jednom z materiálů souvisejících s vyšetřováním.

Szórád řekl České televizi, že to, co mu policie klade za vinu, je absurdní. Policisté u Szóráda podle ČT provedli domovní prohlídku a zabavili mu počítač, tablet a telefon. Zatím ale Szórád nebyl z ničeho obviněn, uvedla televize.

Policie zasahuje také v Hradci Králové

Policisté zasahovali také přímo v centrále Lesů ČR v Hradci Králové. Informaci Aktuálně.cz potvrdila mluvčí Eva Jouklová. "Mohu potvrdit přítomnost police v sídle podniku Lesy České republiky. Zásah se netýká činnosti současného vedení Lesů České republiky, poskytujeme maximální součinnost," řekla. 

K situaci se vyjádřil také lidovec Marian Jurečka, který byl ministrem zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky v letech 2013 až 2017. "K tomuto mohu říci, že za dobu svého působení nevím o ničem, co by mohlo být důvodem k jakémukoliv vyšetřování, mám čisté svědomí v tom, že jsme nedělali nic, co by bylo v rozporu se zákony či dobrými mravy," napsal na Facebook s tím, že jej policie zatím nekontaktovala.

Jurečka také dodal, že v minulosti státnímu zastupitelství jako ministr předával "poměrně vážné informace k prošetření" z dob jeho předchůdců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy