Na ministerstvu kultury zmizely notebooky i obraz za miliony

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 10. 2014 9:53
Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Na ministerstvu kultury se v letech 2011 až 2013 ztratilo šestnáct notebooků či obraz Jana Zrzavého za více než dva miliony korun.

Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo závěry kontrolorů nyní analyzuje, už během kontroly ale prý zavedlo některá nápravná opatření, řekla jeho mluvčí Helena Markusová.

"Kontrola se týkala majetku v hodnotě 657,7 milionu korun a finančních prostředků ve výši téměř 34 milionů korun," informovala mluvčí úřadu Olga Málková.

"Kontroloři našli významné nedostatky v řadě oblastí - od účetnictví přes inventarizaci, přepisy majetku na jiné instituce, pronajímání a nájem majetku až po konzultační, poradenské a právní služby."

Úřad ve své zprávě připomíná, že loni v březnu ministerstvo rozhodlo, že část svého majetku převede na nově vzniklý Státní fond kinematografie, aniž by o tom mělo s fondem uzavřenou smlouvu.

V průběhu stěhování se tak podle NKÚ ztratilo sedm předmětů, a to včetně obrazu Jana Zrzavého Karlachovy sady. Ten měl sice podle účetnictví ministerstva pořizovací cenu 10 000 korun, ale podle odborného posudku byla jeho skutečná hodnota až 2,5 milionu korun.

"Ministerstvo ztrátu nahlásilo policii až sedm měsíců poté, a to pouze v případě obrazu, nikoli dalších chybějících věcí. Důvod časové prodlevy kontrolorům nijak nevysvětlilo," uvedla Málková.

Notebooky za 467 tisíc

Podle NKÚ resort při inventarizaci majetku v letech 2011 až 2013 zjistil inventarizační rozdíly ve výši přes jeden milion korun. Nepodařilo se například dohledat 16 notebooků za 467 tisíc korun.

"Škodní komise ministerstva sice konstatovala, že ministerstvo nezavedlo řádný skladový režim, zároveň ale nevyvodila ani v tomto, ani v žádném jiném případě odpovědnost za škody vůči konkrétní osobě."

"K problematice konzultačních, poradenských a právních služeb uvádíme, že po nástupu nového ministra, Daniela Hermana, došlo k významnému omezení těchto služeb a jsou využívány pouze ve výjimečných případech, kdy se jedná o úzce specifické služby, které ministerstvo nemohlo zabezpečit vlastními zaměstnanci," uvedla Markusová.

Ministerstvo podle Markusové prý již během kontroly zavedlo jasná a průhledná pravidla v rámci řešení škodních událostí ze strany škodní komise, přijalo opatření vedoucí k důslednému dodržování vnitřního kontrolního systému a provedlo mimořádnou inventarizaci IT majetku. "Pokud se týká případu zmizení 16 notebooků a obrazu Jana Zrzavého, zvažuje ministerstvo možnosti řešení v rámci trestního řízení," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 22 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy