Na mapu se vrátí šest obcí. Zrušily je vojenské újezdy

ČTK ČTK
4. 12. 2012 13:36
Podle návrhu ministerstva obrany by nové obce měly vzniknout k 1. lednu 2015
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Po zmenšení vojenských újezdů Boletice, Hradiště a Libavá bude obnoveno šest obcí, které byly po vzniku těchto výcvikových prostorů zrušeny.

Podle návrhu ministerstva obrany by nové obce Polná na Šumavě, Bražec, Doupovské Hradiště, město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou měly vzniknout k 1. lednu 2015.

Materiál ve středu projedná vláda. Informoval o tom Jiří Štábl z tiskového oddělení ministerstva obrany

"Obnovením původních obcí se snažíme o napravení křivd, které byly způsobeny zrušením obcí v padesátých letech minulého století," uvedl k návrhu ministr obrany Alexandr Vondra.

Nové obce vzniknou ze sídelních útvarů, které přes 60 let spravovala armáda. Jejich obyvatelé tak budou moci volit zastupitelstvo a vlastnit domy, byty a pozemky, které byly dosud v majetku státu.

S plánem zmenšit celkovou plochu vojenských újezdů o třetinu vláda souhlasila už počátkem roku. Armáda zcela vyklidí Brdy, zbylé výcvikové prostory zmenší. Nyní tak podle Štábla plní harmonogram jednotlivých opatření.

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů - podívejte se:

V materiálu, který ve středu vláda projedná, jsou rovněž uvedeny konečné návrhy změn hranic újezdů a nové správní uspořádání uvolňovaného území.

Rozloha výcvikového prostoru Hradiště bude z nynějších 33.161 hektaru zmenšena o 5080 hektarů. Z újezdu Libavá bude vyjmuto 10.014 hektaru, tedy zhruba 31 procent rozlohy. Boletice se z 21.953 hektaru zmenší přibližně o 13 procent a Březina o pět procent, tedy asi o 834 hektaru rozlohy.

Kapitola druhá: Doupovské hory

Zrušení Brd Vondra už dříve vysvětlil mimo jiné tím, že armáda zde dosud nacvičovala ostrou dělostřeleckou palbu jen ve třech až osmi dnech v roce. Ani zmenšení rozlohy ostatních újezdů nebude mít podle ministerstva dopad na výcvik vojáků.

V dalším období bude podle Štábla třeba vyřešit zejména problematiku samosprávního členění obcí, připravit vznik nových obcí a s tím související legislativní změny. Důležitým bodem bude i vyřešení převodů majetku ze státu do majetku obcí, dodal Štábl.

Budoucnost vojenských Brdů? CHKO s atomovým muzeem:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy