Na Mallorce vybuchly tři výstražné bomby

ČTK ČTK
9. 8. 2009 21:20
Palma de Mallorca - Na turisty oblíbeném španělském ostrově Mallorca v neděli v hlavním městě Palma de Mallorca vybuchly tři nastražené bomby.
Turisté sledují místo výbuchu v Palmanově.
Turisté sledují místo výbuchu v Palmanově. | Foto: Reuters

Na turisty oblíbeném španělském ostrově Mallorca dnes v hlavním městě Palma de Mallorca vybuchly tři nastražené bomby. Podle úřadů nebyl nikdo zraněn, protože explozím předcházela telefonická výstraha. Podobně varovat má ve zvyku baskická teroristická organizace ETA, k níž se také anonymně volající hlásil.

Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že anonym zavolal v 11:30 SELČ do jisté taxislužby v Baskicku a oznámil uložení tří bomb v Palmě de Mallorca, které mají explodovat do 18:00 SELČ. Společnost informaci ihned předala policii, která na Baleárách varovala a vyklidila označené oblasti. Podle jiných zdrojů byly telefonáty nejméně dva.

Demonstrační nálože

První bomba vybuchla na dámské toaletě jisté restaurace, kde ji teroristé zanechali v batohu. Druhá explodovala o něco později u jiné restauraci vzdálené jen několik set metrů od předchozí. Jde o podniky na okraji města poblíž jachtařského přístavu, v oblasti hojně navštěvované turisty, na trase mezi centrem a letištěm.

Třetí bomba explodovala v centru města v podzemním nákupním středisku pod hlavním náměstím Plaza Mayor. Také v tomto případě policie stačila oblast včas evakuovat.

Foto: Aktuálně.cz

Výbuchy byly podle svědků slabé, v podstatě symbolické. Mnoho zranění by nezpůsobily ani v případě, že by varování z nějakého důvodu selhalo a k evakuaci nedošlo.

ETA tedy patrně dodržuje svou dlouhodobou taktiku, podle níž při útocích na civilisty a zahraniční turisty užívá jen "demonstrační" nálože, protože případné lidské oběti v takových případech obracejí veřejné mínění proti ní. Silné, smrtící nálože používá jen při útocích na španělskou policii, takzvanou civilní gardu.

Tak tomu bylo i před deseti dny, kdy ETA podnikla pumový útok poblíž četnických kasáren na Mallorce, který si vyžádal životy dvou četníků a několik zraněných. O několik hodin později zde byla zneškodněna řízeným výbuchem druhá nálož, kterou útočníci nastražili pod vozidlo četníků.

Ministerstvo uklidňuje Němce

Některé komentáře soudí, že ETA přenesla svou snahu vynutit si terorem vznik nezávislého Baskicka z pevniny na "prázdninové ostrovy" Baleáry, protože zde může zastrašením turistů způsobit Španělsku větší ekonomické škody a přilákat také větší pozornost mezinárodních médií.

Německé ministerstvo zahraničí vydalo po prvním nedělním atentátu prohlášení, že nevidí žádný důvod k výraznějšímu varování občanů před cestami do Španělska. Pro Mallorku platí již delší dobu všeobecné varování, že tam hrozí útoky ETA. Další útoky nelze vyloučit, ale není ani důvod k ostřejšímu varování před touto destinací, citovala agentura DPA z dokumentu.

Od roku 1968 bojuje ETA za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat ze španělských provincií Álava, Vizcaya, Guipúzcoa a Navarra a z francouzských provincií Labourd (podle Basků Lapurdi), Basse-Navarre (Behe-Nafarroa) a Soule (Zuberoa). Za dobu svého boje připravila ETA o život přes 800 lidí.

V posledních dvou letech byla organizace značně oslabena opakovanými policejními zásahy a zatýkáním. Španělské bezpečnostní síly předpokládají, že ETA chce útoky na Mallorce ukázat španělské vládě i svým stoupencům, že neztratila na síle.

Čtěte také:
Teror na Mallorce: Dvě oběti výbuchu, turisté v pořádku

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy