Na Liberecku povládne Stanislav Eichler, pomohla KSČM

Martina Machová Martina Machová
28. 11. 2008 17:35
Vládnout mu umožní komunisté, v radě ale neusednou
Hejtmanem Libereckého kraje se stal lídr sociálních demokratů Stanislav Eichler
Hejtmanem Libereckého kraje se stal lídr sociálních demokratů Stanislav Eichler | Foto: Martina Machová

Liberec - Novým hejtmanem Libereckého kraje se stal lídr sociálnědemoktratické kandidátky Stanislav Eichler. Do funkce mu pomohli komunisté.

Zatímco dvanáct hejtmanů již řídí své kraje, v Liberci jej vybrali teprve v pátek odpoledne.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získal 27 hlasů. Proti bylo 17 zastupitelů a jedna zastupitelka se zdržela.

Na Eichlerova statutárního zástupce je navržena podnikatelka Lidie Vajnerová, která kandidovala za Stranu pro otevřenou společnost. I ta se již oficiálně ujala své funkce.

V nové radě by dále mělo usednout šest sociálních demokratů, včetně Víta Příkaského, který jako jediný svůj post obhajuje. Jako radní pracoval již v minulém vedení hejtmanství, kdy ČSSD pomáhala vládnout občanským demokratům.

Jméno devátého radního ČSSD úzkostlivě tajila až do poslední chvíle. Nakonec se jím stal sociální demokrat Pavel Petráček. 

Nejdelší jednání v krajích

Že svého kandidáta již vybrali oznámili v pátek dopoledne, zveřejnit jméno však odmítli. Ve středu přitom sociální demokraté neměli jasno ani mezi sebou. "V úvahu přichází tři jména, každý je přitom z jiné strany," řekl jen Eichler.

V kuloárech se nejčastěji hovořilo o řediteli jabloneckého divadla Pavlu Žurovi z hnutí Starostů pro Liberecký kraj. Ten ale nabídku nepřijal. Starostové jako celek totiž již v minulosti jednání s ČSSD ukončili a odešli do opozice. Tam také ustoupila poražená ODS.

Zprvu to přitom v Liberci vypadalo, že zde sociální demokraté vytvoří novou regionální vládu hned mezi prvními. Ihned po zveřejnění výsledků totiž začali jednat s hnutím Starostů a regionální Stranou pro otevřenou společnost.

Jednání o koalici se ale zadrhla, když ČSSD podmínila její vznik tichou podporou KSČM, přestože by měla nadpoloviční většinu i bez ní. Starostové takovou spolupráci odmítli a Strana pro otevřenou společnost se názorově roztříštila.

Následně přišla ČSSD s návrhem, že vytvoří menšinovou vládu a požádá o podporu napříč politickým spektrem. S příslibem spolupráce se přihlásili jen komunisté a jednotlivci ze Strany pro otevřenou společnost.

Kdo bude vládnout v krajích. Podívejte se na grafiku

 

Právě se děje

Další zprávy