Na letní tábor s babičkou? Nedivte se, funguje to

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 7. 2012 11:42
Na některé tábory se nejezdí, aby si generace od sebe odpočinuly, nýbrž naopak
Někteří rodiče a prarodiče si hrají stejně rádi jako děti (Ilustrační foto).
Někteří rodiče a prarodiče si hrají stejně rádi jako děti (Ilustrační foto). | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Každoroční letní tábory bývají toužebně očekávaným obdobím pro děti i jejich rodiče. Děti se mimo jiné těší, že si odpočinou od rodičů, a rodiče zase touží na chvilku si "odfouknout" od dětí. Jenže existují i výjimky.

Některé děti a jejich rodiče chtějí být spolu a zároveň na táboře. I na ně současná nabídka pamatuje. Na tábor dokonce mohou jet i babičky či dědečkové s vnoučaty, popřípadě také dospělí bez dětí. Zdá se vám to nemožné či přitažené za vlasy?

"Jsou rodiče, kteří nemají během roku tolik možností prožít s dětmi pár dní zcela pospolu. U nás s nimi můžou být celý den, celý týden a prožít velmi intenzivní program, který je ještě více sblíží, to je také naším cílem," objasňuje některé z pohnutek Pavel Pešát, organizátor speciálních letních táborů, kam mohou všechny vyjmenované kategorie klientů.

Také rodiče a prarodiče si rádi hrají

Ty, kteří by si mohli myslet, že takové složení účastníků nemůže držet pohromadě a nebude fungovat, předem vyvádí z omylu.

"Leckdo by neřekl, že i rodiče a prarodiče si rádi hrají. Jejich hry se nemusí tolik lišit od her dětských. Navíc nám rodiče i prarodiče rádi pomáhají při různých pohybových i vědomostních soutěžích," říká.

Děti, rodiče, babičky či party dospělců společně vyrážejí na výlety, chodí se koupat, sportují či hrají táborovou hru. Letos například jsou jednotlivé etapy koncipovány podle podmínek, které vládnou na planetách naší sluneční soustavy. "Budeme mít například Den Merkuru, Den Slunce, Den Země atd. Bude to v duchu vesmírné tematiky s ústřední postavou Avatara," přibližuje Pešát.

Konec zažitých představ o letních táborech

Podobné tábory bourají mnoho zažitých stereotypů. Žádný program tu není povinný, záleží na účastnících, čeho se zúčastní. Přesto, nebo možná právě proto bývá účast téměř stoprocentní. Výjimku činí některé rodiny, které do dějiště akce zavítaly zdaleka a chtějí vidět i jiná místa, na něž itinerář nepamatoval.

Tábor pro rodiče s dětmi
Tábor pro rodiče s dětmi | Foto: Kořeny člověka

Neplatí rovněž, že rodiče nebo prarodiče, kteří na tábor odjedou, musí plně obětovat veškerý svůj čas dětem či vnoučatům a nemají žádné "osobní volno". Část dne se vedoucí věnují pouze dětem, takže jejich "opatrovníci" si mohou odpočinout. Nebo se třeba účastnit kurzů cizích jazyků.

"Tím, že pomáhají s programem i další dospěláci, dá se stihnout mnoho. Například když probíhá výuka, tak ostatní děti, případně dospělí, co se výuky neúčastní, přebírá jiný vedoucí a věnují se sportovním aktivitám či tvořivé dílně," popisuje hlavní vedoucí Pavel Pešát.

Podobně zaměřené tábory prohlubují společnými silnými zážitky rodinné vztahy a v neposlední řadě propojují generace a učí mezigeneračnímu soužití a porozumění. Na tyto akce skutečně i babičky a dědečkové jezdí velmi rádi.

"Prarodiče s námi vyrážejí na výlety, do skal, hrají hry, velmi činorodě se zapojují. Spojuje je, že jsou pohodoví, aktivní a čilí, hlavně tedy duchem, ale fyzička jde ruku v ruce s mladým myšlením," dodává Pešát.

 

Právě se děje

Další zprávy