Proč cigareta na veřejnosti nevadí, když sex je zakázaný? Poslanci se hádají o protikuřácký zákon

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 20. 4. 2018 14:30
Podle průzkumu, který si ministr zdravotnictví nechal udělat, 78 procent lidí zákaz v restauracích podporuje.
Adam Vojtěch.
Adam Vojtěch. | Foto: Milan Bureš

Praha - Zákaz kouření v restauracích považuje za správný 78 procent lidí. Ukázal to průzkum, který si u agentury STEM nechal provést ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Výsledky podle něj dokazují, že změkčovat protikuřácký zákon, který navíc neplatí ani rok, by nebylo rozumné. O návrhu poslance Marka Bendy (ODS) na zmírnění zákona v pátek diskutovala sněmovna. Konce se ale nedobrala a jednání prozatím přerušila.

Bendův návrh by provozovatelům umožnil zřizování kuřáren v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních i na sportovištích včetně hal.

"Samozřejmě to nebude žádná povinnost," reagoval Benda na námitky, že takové stavební úpravy nejsou levnou záležitostí.

Menší hospody nebo bary, ve kterých se nepodává jídlo, by pak mohly být kuřácké. Vstup by byl povolen až od 18 let.

Bendův návrh podepsalo devět desítek poslanců z osmi klubů včetně členů ANO. Vojtěch k tomu řekl, že poslanci ANO budou hlasovat svobodně. "Ale závěr z klubu byl takový, že by návrh neměl být podpořen," doplnil ministr.

Během páteční rozpravy se poslanci nejvíce zabývali tím, zda je v pořádku, když si kuřáci musejí zapálit před restaurací. "Kuřáci se vyhnali na ulici, bez ohledu na to, jestli se tam pohybují děti nebo ne," řekl Benda. "Udělali jsme z kuřáků živou reklamu pro naše děti," souhlasil Jaroslav Holík z SPD.

Také další poslanci kritizovali i to, že kuřáci před hospodami hlučí a okolní obyvatele navíc obtěžují i kouřem, který jim stoupá do oken.

Lékař Milan Brázdil (ANO) označil kuřáky za rituální sebevrahy. S tím, že si nemohou zapálit v kuřárnách a chodí na ulici, ale nesouhlasí a rozhodl se argumentovat přirovnáním k sexu, který je zakázáno provozovat na veřejnosti. 

"Sex je společensky žádaná věc, slouží k rozmnožování i jako rekreace. Přitom je zakázaný na veřejnosti. Kouření je nežádoucí a dané do prostoru," bavil Brázdil kolegy.

"Některé prostory (před restauracemi) jsou nekulturní. To musím přiznat. Ale proč tam chybí popelníky? Proč nejsou ty prostory nějak upraveny?" reagoval na výtky lékař a silný zastánce stávající úpravy Rostislav Vyzula z ANO, který zároveň odmítl tvrzení, že kvůli zákazu kouření poklesly podnikům tržby. S odvoláním na data Českého statistického úřadu uvedl, že naopak rostly.

Zákon platí od konce loňského května, což je podle ministra není dost dlouho na případné změny. "Z mého pohledu nejen ministra zdravotnictví, ale i právníka je to nepřijatelné. Měnit zákon po tak krátké době je špatná praxe," uvedl ministr. Dodal, že kouření českou společnost stojí ročně miliardy a na onemocnění, která s ním souvisí, denně zemře jeden autobus plný lidí.

Autoři výzkumu uvádějí, že zákaz kouření v restauracích nevadí 87 procentům nekuřáků a 62 procentům občasných kuřáků. "Data jednoznačně ukazují, že i veřejnost je pro to, aby byl současný stav zachován," řekl Vojtěch.

Poměr se obrací u slabších kuřáků, kteří zákaz považují za přijatelný v 41 procentech. Mezi silnými kuřáky je takových lidí už jen 19 procent. 

Ministra přišla do sněmovny podpořit řada uznávaných lékařů. "Věřím, že jsme si do parlamentu zvolili ženy a muže, kteří považují zdraví za jednu z největších hodnot, které máme," uvedl například chirurg Pavel Pafko.

Zúčastnila se i odbornice na závislosti Eva Králíková. Ta s kolegy nedávno zveřejnila čísla, která podle ní dokazují, že zákaz kouření už po takto krátké době vede k poklesu infarktů. Lékařka uznává, že na skutečně prokazatelná data je ještě brzy. "Ale jsou dva důvody, proč je pravděpodobné, že pokles se zákazem souvisí. Zaprvé to vyšlo zhruba stejně jako v jiných zemích. Pochybuji, že by česká populace byla jiný živočišný druh," řekla Králíková a dodala, že druhým důkazem je výraznější pokles u lidí do 60 let.

Poslanec Marian Bojko z SPD ale ve sněmovně nabídl vlastní analýzu. "Já znám naopak případy starých lidí, kteří přechody z tepla do zimy dostali infarkt. Je daleko horší, že jsou neustále nachlazení," řekl Bojko.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy