Proč cigareta na veřejnosti nevadí, když sex je zakázaný? Poslanci se hádají o protikuřácký zákon

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 20. 4. 2018 14:30
Podle průzkumu, který si ministr zdravotnictví nechal udělat, 78 procent lidí zákaz v restauracích podporuje.
Adam Vojtěch.
Adam Vojtěch. | Foto: Milan Bureš

Praha - Zákaz kouření v restauracích považuje za správný 78 procent lidí. Ukázal to průzkum, který si u agentury STEM nechal provést ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Výsledky podle něj dokazují, že změkčovat protikuřácký zákon, který navíc neplatí ani rok, by nebylo rozumné. O návrhu poslance Marka Bendy (ODS) na zmírnění zákona v pátek diskutovala sněmovna. Konce se ale nedobrala a jednání prozatím přerušila.

Bendův návrh by provozovatelům umožnil zřizování kuřáren v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních i na sportovištích včetně hal.

"Samozřejmě to nebude žádná povinnost," reagoval Benda na námitky, že takové stavební úpravy nejsou levnou záležitostí.

Menší hospody nebo bary, ve kterých se nepodává jídlo, by pak mohly být kuřácké. Vstup by byl povolen až od 18 let.

Bendův návrh podepsalo devět desítek poslanců z osmi klubů včetně členů ANO. Vojtěch k tomu řekl, že poslanci ANO budou hlasovat svobodně. "Ale závěr z klubu byl takový, že by návrh neměl být podpořen," doplnil ministr.

Během páteční rozpravy se poslanci nejvíce zabývali tím, zda je v pořádku, když si kuřáci musejí zapálit před restaurací. "Kuřáci se vyhnali na ulici, bez ohledu na to, jestli se tam pohybují děti nebo ne," řekl Benda. "Udělali jsme z kuřáků živou reklamu pro naše děti," souhlasil Jaroslav Holík z SPD.

Také další poslanci kritizovali i to, že kuřáci před hospodami hlučí a okolní obyvatele navíc obtěžují i kouřem, který jim stoupá do oken.

Lékař Milan Brázdil (ANO) označil kuřáky za rituální sebevrahy. S tím, že si nemohou zapálit v kuřárnách a chodí na ulici, ale nesouhlasí a rozhodl se argumentovat přirovnáním k sexu, který je zakázáno provozovat na veřejnosti. 

"Sex je společensky žádaná věc, slouží k rozmnožování i jako rekreace. Přitom je zakázaný na veřejnosti. Kouření je nežádoucí a dané do prostoru," bavil Brázdil kolegy.

"Některé prostory (před restauracemi) jsou nekulturní. To musím přiznat. Ale proč tam chybí popelníky? Proč nejsou ty prostory nějak upraveny?" reagoval na výtky lékař a silný zastánce stávající úpravy Rostislav Vyzula z ANO, který zároveň odmítl tvrzení, že kvůli zákazu kouření poklesly podnikům tržby. S odvoláním na data Českého statistického úřadu uvedl, že naopak rostly.

Zákon platí od konce loňského května, což je podle ministra není dost dlouho na případné změny. "Z mého pohledu nejen ministra zdravotnictví, ale i právníka je to nepřijatelné. Měnit zákon po tak krátké době je špatná praxe," uvedl ministr. Dodal, že kouření českou společnost stojí ročně miliardy a na onemocnění, která s ním souvisí, denně zemře jeden autobus plný lidí.

Autoři výzkumu uvádějí, že zákaz kouření v restauracích nevadí 87 procentům nekuřáků a 62 procentům občasných kuřáků. "Data jednoznačně ukazují, že i veřejnost je pro to, aby byl současný stav zachován," řekl Vojtěch.

Poměr se obrací u slabších kuřáků, kteří zákaz považují za přijatelný v 41 procentech. Mezi silnými kuřáky je takových lidí už jen 19 procent. 

Ministra přišla do sněmovny podpořit řada uznávaných lékařů. "Věřím, že jsme si do parlamentu zvolili ženy a muže, kteří považují zdraví za jednu z největších hodnot, které máme," uvedl například chirurg Pavel Pafko.

Zúčastnila se i odbornice na závislosti Eva Králíková. Ta s kolegy nedávno zveřejnila čísla, která podle ní dokazují, že zákaz kouření už po takto krátké době vede k poklesu infarktů. Lékařka uznává, že na skutečně prokazatelná data je ještě brzy. "Ale jsou dva důvody, proč je pravděpodobné, že pokles se zákazem souvisí. Zaprvé to vyšlo zhruba stejně jako v jiných zemích. Pochybuji, že by česká populace byla jiný živočišný druh," řekla Králíková a dodala, že druhým důkazem je výraznější pokles u lidí do 60 let.

Poslanec Marian Bojko z SPD ale ve sněmovně nabídl vlastní analýzu. "Já znám naopak případy starých lidí, kteří přechody z tepla do zimy dostali infarkt. Je daleko horší, že jsou neustále nachlazení," řekl Bojko.

 

Právě se děje

Další zprávy