Proč cigareta na veřejnosti nevadí, když sex je zakázaný? Poslanci se hádají o protikuřácký zákon

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 20. 4. 2018 14:30
Podle průzkumu, který si ministr zdravotnictví nechal udělat, 78 procent lidí zákaz v restauracích podporuje.
Adam Vojtěch.
Adam Vojtěch. | Foto: Milan Bureš

Praha - Zákaz kouření v restauracích považuje za správný 78 procent lidí. Ukázal to průzkum, který si u agentury STEM nechal provést ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Výsledky podle něj dokazují, že změkčovat protikuřácký zákon, který navíc neplatí ani rok, by nebylo rozumné. O návrhu poslance Marka Bendy (ODS) na zmírnění zákona v pátek diskutovala sněmovna. Konce se ale nedobrala a jednání prozatím přerušila.

Bendův návrh by provozovatelům umožnil zřizování kuřáren v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních i na sportovištích včetně hal.

"Samozřejmě to nebude žádná povinnost," reagoval Benda na námitky, že takové stavební úpravy nejsou levnou záležitostí.

Menší hospody nebo bary, ve kterých se nepodává jídlo, by pak mohly být kuřácké. Vstup by byl povolen až od 18 let.

Bendův návrh podepsalo devět desítek poslanců z osmi klubů včetně členů ANO. Vojtěch k tomu řekl, že poslanci ANO budou hlasovat svobodně. "Ale závěr z klubu byl takový, že by návrh neměl být podpořen," doplnil ministr.

Během páteční rozpravy se poslanci nejvíce zabývali tím, zda je v pořádku, když si kuřáci musejí zapálit před restaurací. "Kuřáci se vyhnali na ulici, bez ohledu na to, jestli se tam pohybují děti nebo ne," řekl Benda. "Udělali jsme z kuřáků živou reklamu pro naše děti," souhlasil Jaroslav Holík z SPD.

Také další poslanci kritizovali i to, že kuřáci před hospodami hlučí a okolní obyvatele navíc obtěžují i kouřem, který jim stoupá do oken.

Lékař Milan Brázdil (ANO) označil kuřáky za rituální sebevrahy. S tím, že si nemohou zapálit v kuřárnách a chodí na ulici, ale nesouhlasí a rozhodl se argumentovat přirovnáním k sexu, který je zakázáno provozovat na veřejnosti. 

"Sex je společensky žádaná věc, slouží k rozmnožování i jako rekreace. Přitom je zakázaný na veřejnosti. Kouření je nežádoucí a dané do prostoru," bavil Brázdil kolegy.

"Některé prostory (před restauracemi) jsou nekulturní. To musím přiznat. Ale proč tam chybí popelníky? Proč nejsou ty prostory nějak upraveny?" reagoval na výtky lékař a silný zastánce stávající úpravy Rostislav Vyzula z ANO, který zároveň odmítl tvrzení, že kvůli zákazu kouření poklesly podnikům tržby. S odvoláním na data Českého statistického úřadu uvedl, že naopak rostly.

Zákon platí od konce loňského května, což je podle ministra není dost dlouho na případné změny. "Z mého pohledu nejen ministra zdravotnictví, ale i právníka je to nepřijatelné. Měnit zákon po tak krátké době je špatná praxe," uvedl ministr. Dodal, že kouření českou společnost stojí ročně miliardy a na onemocnění, která s ním souvisí, denně zemře jeden autobus plný lidí.

Autoři výzkumu uvádějí, že zákaz kouření v restauracích nevadí 87 procentům nekuřáků a 62 procentům občasných kuřáků. "Data jednoznačně ukazují, že i veřejnost je pro to, aby byl současný stav zachován," řekl Vojtěch.

Poměr se obrací u slabších kuřáků, kteří zákaz považují za přijatelný v 41 procentech. Mezi silnými kuřáky je takových lidí už jen 19 procent. 

Ministra přišla do sněmovny podpořit řada uznávaných lékařů. "Věřím, že jsme si do parlamentu zvolili ženy a muže, kteří považují zdraví za jednu z největších hodnot, které máme," uvedl například chirurg Pavel Pafko.

Zúčastnila se i odbornice na závislosti Eva Králíková. Ta s kolegy nedávno zveřejnila čísla, která podle ní dokazují, že zákaz kouření už po takto krátké době vede k poklesu infarktů. Lékařka uznává, že na skutečně prokazatelná data je ještě brzy. "Ale jsou dva důvody, proč je pravděpodobné, že pokles se zákazem souvisí. Zaprvé to vyšlo zhruba stejně jako v jiných zemích. Pochybuji, že by česká populace byla jiný živočišný druh," řekla Králíková a dodala, že druhým důkazem je výraznější pokles u lidí do 60 let.

Poslanec Marian Bojko z SPD ale ve sněmovně nabídl vlastní analýzu. "Já znám naopak případy starých lidí, kteří přechody z tepla do zimy dostali infarkt. Je daleko horší, že jsou neustále nachlazení," řekl Bojko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy