V Česku začala lyžařská sezona. Lyžuje se na Klínovci, v Krkonoších i Dolní Moravě

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2021 14:35
První lyžařská střediska na českých a moravských horách zahájila tento víkend novou zimní sezonu. Na horách je průměrně kolem dvaceti až čtyřiceti centimetrů přírodního sněhu. Návštěvníky neodradilo sobotní studené počasí, kvůli větru se nakonec nelyžovalo například na Ramzové. Na tratě vyrazili i běžkaři.
Klínovec v lednu 2021.
Klínovec v lednu 2021. | Foto: Tomáš Vocelka

V největším zimním středisku v Krušných horách na Klínovci u Božího Daru v sobotu začala lyžařská sezona. Na zatím jedinou otevřenou sjezdovku Dámská vyrazily za mrazivého počasí stovky lyžařů. Aktuálně vhodné klimatické podmínky umožňují v areálu zasněžování a přípravu dalších sjezdovek, řekla dnes ČTK mluvčí klínoveckého areálu Hana Hoffmannová.

Pracovníci areálu pracují na zprovoznění dalších sjezdovek. Prioritou jsou svahy na severní straně Klínovce, jako například sjezdovka Přemostěná či Pařezovka. Jejich otevření se podle mluvčí plánuje již na příští víkend.

Na Božím Daru v sobotu zahajuje zimní sezonu také menší rodinný areál Novako. Další lyžařská střediska se na spuštění vleků teprve připravují. Milovníci zimních sportů se mohou vydat v Krušných horách i na běžky. Rolbaři upravili v posledních dnech trasy v areálu Eduard, v okolí Vysoké Pece, na loukách u Rudného nebo u Přebuzi. 

Dobré podmínky si na sociálních sítích a na webu kamzasnehem.cz pochvalovali hlavně běžkaři. Desítky jich vyrazily například do oblasti Šerlichu a Velké Deštné v Orlických horách.  Podmínky jsou dobré, na hřebenech leží okolo 30 centimetrů sněhu, zjistila ČTK na místě a od zástupců horské služby. Zaparkovaná auta výletníků v sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou podle policie problémy v dopravě nezpůsobila.

V Jeseníkách jsou v provozu dvě horská střediska. Na Ramzové se ale nakonec nelyžovalo kvůli silnému větru. Návštěvníci tak mohli sjíždět jen sjezdovku Slamník v resortu Dolní Morava. 

V Krkonoších začala lyžařská sezona už v pátek na Černé hoře u Janských Lázní. Na sjezdovky za mrazivého počasí po jejich otevření vyrazily desítky lyžařů. K dispozici mají sjezdovky Anděl a Zalomená a horní části sjezdovek Černohorská a Protěž. Lyžuje se asi na čtyřech kilometrech sjezdovek pokrytých přírodním i umělým sněhem. Na Černé hoře začíná sezona v Krkonoších tradičně nejdříve. Na sezonu se chystají i další střediska.

V pátek v Plzeňském kraji zahájil provoz první lyžařský areál Samoty v Železné Rudě, největší zimní rekreační středisko regionu. Lyžovat se bude zatím jen na 400 metrů dlouhém slalomovém kopci ve spodní části areálu s vlekem. Tříhodinové večerní lyžování začne v 18:00 a pojede celý víkend, řekl ČTK Jaroslav Lučan z areálu. Podle starosty Železné Rudy Filipa Smoly jiné vleky v oblasti o víkendu nepojedou. Denní i noční teploty jsou tam mírně pod nulou, což má vydržet i přes víkend.

Podmínkou k nákupu skipasů u dospělých lidí, pokud nemají zdravotní výjimku nebo nejsou v procesu očkování, je předložení potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo doklad o prodělání nákazy v uplynulých 180 dnech. Negativní test na koronavirus nestačí.

Pro očkované milovníky lyžování z České republiky jsou dostupné také svahy v Itálii a Německu. Ve Francii zatím postačí i negativní test na covid-19. Švýcarsko ode dneška zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků z ČR ale vyžaduje dva negativní testy. Rakousko by se pro očkované mohlo otevřít 13. prosince. Ve všech státech shodně platí povinnost nosit roušky nebo respirátory na vlecích a lanovkách, přísnost opatření se podle jednotlivých států liší. Pravidla pro děti jsou také v jednotlivých zemích odlišná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy