Na klima do Kodaně jede Česko jako evropský "špindíra"

Pavel Baroch
7. 12. 2009 12:00
Na Čecha připadá 14 skleníkových tun, na Evropana 10 tun
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na klíčové zasedání o ochraně klimatu, které začalo dnes v Kodani, jede Česko jako země, která patří k největším producentům skleníkových plynů v Evropě.

Na každého Čecha připadá podle poslední Zprávy o životním prostředí více než 14 tun skleníkových emisí, přičemž průměr starých členských zemí EU je o čtyři tuny nižší. Hůř než Češi jsou na tom jen Finové, Irové a Lucemburčané.

V posledních letech navíc českých skleníkových plynů přibývá, za což může především nekončící rozvoj automobilismu.

"V letech 2000 až 2007 zaznamenáváme mírný nárůst přibližně o 2 procenta způsobený zejména nepříznivým vývojem emisí z dopravy," konstatuje se v ekologické zprávě, kterou dostala na konci listopadu na stůl vláda.

Graf znázorňuje vývoj emisí skleníkových plynů
Graf znázorňuje vývoj emisí skleníkových plynů | Foto: ČHMÚ, ČSÚ

Jako druhý důvod uvádí dokument to, že se v těchto letech kvůli živelným událostem muselo kácet víc stromů, které pohlcují oxid uhličitý.

Nebýt krize, mohlo být ještě hůř

Nebýt ekonomické krize, mohlo na tom být Česko se skleníkovými emisemi ještě hůř.

Nejaktuálnější celkové údaje jsou totiž z roku 2007, z loňska je k dispozici jen část dat - z podniků, které jsou zapojeny do evropského obchodování s emisními povolenkami.

Vloni totiž elektrárny, chemičky a další fabriky vypustily přibližně o osm procent méně skleníkových plynů než v roce 2007.

"Nejvíce poklesly emise z energetiky (o 9,5 %) a ze sektoru výroby železa, oceli a koksu (8,4 %)," uvádí se ve Zprávě o životním prostředí v České republice.

Dušan Vácha z Českého hydrometeorologického ústavu odhaduje, že loňský propad skleníkových emisí nebude tak výrazný. "Bude to nejspíš o něco vyváženo nárůstem z dopravy," řekl Aktuálně.cz Vácha.

Jan Dusík
Jan Dusík | Foto: MŽP

Nejsme černými pasažéry

Ačkoli Česko patří v poměru k počtu obyvatel k největším producentům oxidu uhličitého, ministr životního prostředí Jan Dusík odmítá, že bychom byli v Evropě černými pasažéry.

"Nemám pocit, že bychom byli špindíry, které se schovávají za záda Evropské unie," řekl Aktuálně.cz Dusík. Dodal, že existuje reálný plán, jak české emise výrazně ušetřit.

Do roku 2020 může Česko podle návrhu aktualizované Politiky ochranu klimatu omezit množství skleníkových plynů o 40 procent. "V roce 2020 by roční emise skleníkových plynů mohly být až o 28 milionů tun nižší než v roce 2005," konstatovalo ministerstvo.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři Aktuálně.cz: Co Kodaň znamená pro české politiky a pro nás?

Energetika může ušetřit 13 milionů tun

V energetice existuje podle ministerstva potenciál na snížení emisí o 13 milionů tun, v domácnostech a komerční sféře o 6 milionů a v průmyslu o 4 miliony tun.

Ministerstvo životního prostředí teď o snižování skleníkových plynů jedná s ministerstvem průmyslu, které ve svém návrhu energetické koncepce počítá s méně ambiciózním plánem.

 

Právě se děje

Další zprávy