Na kandidátkách pro sněmovní volby jsou členové 73 stran a hnutí, nestraníků mírně přibylo

ČTK ČTK
5. 9. 2017 20:55
Nestraníků ve volbách do poslanecké sněmovny je více než před čtyřmi lety. Na kandidátkách 31 přihlášených uskupení kandidují členové 42 dalších stran a hnutí. Žádná z parlamentních stran se nespolehla jen na své členy. Plný počet 343 kandidátů má zaregistrováno jen 16 volebních stran z 21, které kandidují ve všech 14 krajích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Počet nestraníků mezi adepty na poslance se letos v porovnání s minulými sněmovními volbami mírně zvýšil, nepřesáhl ale 35 procent. Na kandidátkách 31 přihlášených uskupení kandidují členové 42 dalších stran a hnutí. Zřejmě nejpestřejší kandidátku v tomto směru nabídlo hnutí Starostové a nezávislí, za které kandidují členové dalších 14 uskupení. Vyplývá to z údajů, které dnes Český statistický úřad zveřejnil na volebním webu.

Žádná z parlamentních stran se nespolehla jen na své členy. ANO a ČSSD mají na kandidátkách nestraníky, KSČM navíc zástupce Strany demokratického socialismu a ODS zase Soukromníky. Za TOP 09 kandidují monarchisté z Koruny České a členové Liberálně ekologické strany, Konzervativní strany a Klubu angažovaných nestraníků. KDU-ČSL přijala na kandidátky zástupce hnutí Coexistencia a Nestraníci, za SPD Tomia Okamury kandiduje několik Moravanů.

Členové Úsvitu - Národní koalice kandidují za Blok proti islamizaci - Obranu domova, na jehož středočeské kandidátce je i jeden z členů konkurenčního uskupení Řád národa - Vlastenecká unie. Podobně Konzervativní strana má jednočlenné zastoupení i na kandidátce Rozumných.

Ryze stranickou kandidátku má Unie H.A.V.E.L 17 a uskupení Národ Sobě, které zároveň nasadilo nejméně kandidátů ze všech přihlášených volebních stran - pouze šest v Jihomoravském kraji. Naopak hnutí Sportovci nasadilo pouze nestraníky. Nekandiduje tak ani jeho předseda, bývalý senátor ODS Vlastimil Sehnal.

Plný počet 343 kandidátů má zaregistrováno jen 16 volebních stran z 21, které kandidují ve všech 14 krajích.

 

Právě se děje

Další zprávy