Na jihu Čech stoupají hladiny řek, pršet bude dál

Markéta Chaloupská
23. 6. 2009 14:00
Vytrvalý déšť zvedl hladiny Černé v Líčově a Malše v Pořešíně na Českokrumlovsku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Silné deště, které začaly během pondělka, dělají největší potíže na jihu a jihozápadě Čech.

Voda z řeky Černé na jihu Čech částečně zatopila jeden rodinný dům.

Na Černé byl vyhlášen už ráno nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, nyní obce na říčce hlásí, že se vzestup hladiny zastavil.  

"Zatím voda nestoupá dál. Je ale vytopený jeden rodinný dům a jeho majitel se musel přestěhovat do patra," řekla Aktuálně.cz starostka obce Benešov nad Černou Veronika Korchová.

V Benešově, konkrétně v části Líčov, byla situace vůbec nejhorší. Kolem čtvrté hodiny ranní byl vyhlášen druhý povodňový stav, kolem šesté ráno už zmiňovaný třetí stupeň.

Třetí stupeň na Blanici

Třetí stupeň byl dnes odpoledne vyhlášen také na Blanici v obci Blanický mlýn.

"Dnes se sešla protipovodňová komise. Kulminace se očekává dnes kolem 21.00," řekla Aktuálně.cz vedoucí odboru životního prostředí prachatické radnice Marie Peřinková. Žádná konkrétní opatření ale obec zatím nechystá.

Podle Peřinkové se komise sejde ještě večer a zváží další kroky.

Jak stoupají řeky, můžete sledovat ZDE.

Problém na Malši

Nejvyšší nebezpečí povodně už je také na Malši v Pořešíně v obci Kaplice.

Zatím nemusel být nikdo evakuván a situace je podobná té v Líčově. 

"V současnosti se stav vody stabilizoval. Čekáme, jak se to bude vyvíjet dál," řekl Aktuálně.cz Antonín Martínek, který má v Kaplici na starosti zvládání krizových stavů.

Podle něj situace není dosud taková, aby musela obec začít přivážet pytle s pískem.

Hracholusky: Druhý stupeň

Třetí stupeň povodňové aktivity vyhlásila dnes navečer také obec Hracholusky.

"Obec není bezprostředně ohrožena, Zlatý potok je tak 300 až 400 metrů od obytné části," říká starosta Václav Vozábal. Dodal, že v ohrožení jsou tak dva nebo tři domy.

Pršet bude i zítra

Předpověď pro nejbližší dny však není právě příznivá. Meteorologové hlásí, že silné deště vydrží i během nejbližších dvou dní.

Zejména na návětrných stranách jihočeských pohoří - Šumavy a Novohradských hor se dají podle meteorologů očekávat vydatné srážky. Během dne a noci na středu se mohou srážkové úhrny opět vyšplhat až k 60 mm.

Podobná předpověď je i pro Jeseníky a Beskydy na severu Moravy, ale tam zatím jsou zatím řeky a potoky klidnější.

Déšt bude slábnout až během čtvrtečního dopoledne. Ještě v noci na čtvrtek se mohou vydatné srážky objevit v Jeseníkách a Beskydech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy