V Praze se ženil čínský "Leoš Mareš", svatba přiláká turisty

Simone Radačičová
7. 5. 2015 15:35
Na Pražském hradě se oženil čínský moderátor Ou Di, jehož talk show Day Day Up sleduje 100 milionů lidí. V televizi se objeví i samotná svatba, Česku by to mělo přinést zvýšený zájem čínských turistů.
Ou Di a jeho novomanželka, hit nejen pro oblíbenou talk show Day Day Up.
Ou Di a jeho novomanželka, hit nejen pro oblíbenou talk show Day Day Up. | Foto: Simone Radačičová

Praha - Je čtvrtek kolem deváté hodiny ráno, ale v Lobkovickém paláci na Pražském hradě je rušno. Finišují tady přípravy na svatbu jedné z nejpopulárnějších televizních osobností v Číně. V místnosti, kterou si budoucí manželé vybrali pro obřad, už sedí hosté, kteří netrpělivě čekají na svoji celebritu.


Jméno budoucího ženicha ale ještě novinářům tají – hájí se tím, že v Číně je to velmi známá a oblíbená osobnost. "Jeho jméno vám asi ještě říct nemůžu. Jen vám mohu potvrdit, že dnes bude hodně čínských dívek zklamaných," usmívá se čínský student, který v Praze studuje už pět měsíců lingvistiku a jenž si nepřál sdělit své jméno.

Celá místnost je laděna do bílé barvy – bílé růže, bílý koberec, židle i svíčky. Nevadí to? "Bílá je sice v Číně barvou pohřbu, ale nám to už nevadí. Máme velmi otevřenou kulturu, a hlavně my mladí lidé často přejímáme zvyky ze Západu. Nevěsta určitě bude také oblečena v bílém," odhaduje student.


Jeho slova nejsou v ruchu skoro ani slyšet, hudbu si totiž ještě na poslední chvíli nacvičuje několik muzikantů, v místnosti si pak ještě čínský štáb z talk show také ještě seřizuje kameru. I fotografové a další kameramani už jsou připraveni. Může se začít.


Na nevěstu už čeká ženich – konečně známe jeho jméno. Je to Ou Di, jeden z moderátorů úspěšného pořadu Day Day Up. Jeho popularita se dá v Česku srovnat snad jen s Leošem Marešem.

Čínský student měl pravdu, drobná nevěsta Čen Jün-cchan si opravdu vybrala bílé šaty. Kolem pasu má ale uvázanou černou stužku. Ženicha doprovází skupinka dalších moderátorů a spolupracovníků Ou Diho.

V Praze se ženil čínský "Leoš Mareš".
V Praze se ženil čínský "Leoš Mareš". | Foto: Simone Radačičová


Když po jednom vejdou do místnosti, upřou se na ně zraky snad všech přítomných dívek. Krátce po obřadu, který proběhl z části v angličtině a za vydatné asistence kamer, následuje ještě společné focení. A pak už jen svatební hostina.

Proč si pro svou svatbu, která se objeví i v pořadu Day Day Up, vybral Ou Di právě Prahu? "Protože Praha teď v Číně 'frčí'. Je tu kouzelná atmosféra. A za třetí, napadlo to také producenty," přiznává Ou Di. "Když jsem vyrůstal na Tchaj-wanu, tak jsem často četl pověsti o Praze. Chtěl jsem se sem přijet podívat, tak jsem rád, že se mi toto přání mohlo splnit," ochotně vysvětluje.

A na co se mohou těšit čínští diváci v Day Day Up věnovaném České republice? "Tento pořad obvykle představuje čínskou kulturu a zvyky, teď chceme ukázat i zvyky v Česku. Pořad je v Číně dobře zavedený, vysíláme už od roku 2007,“ připomíná Ou Di.

Show přitáhne další turisty

Díl se svatbou se má vysílat zhruba v polovině letošního června. Očekává se, že bude mít velkou sledovanost. "Day Day Up je jeden z nejoblíbenějších pořadů na čínských obrazovkách vůbec. Jeho jednotlivé díly se pravidelně umísťují v TOP 5 nejsledovanějších pořadů, přičemž více diváků mívají pouze pořady Čínské centrální televize CCTV, která má téměř absolutní pokrytí," vysvětluje František Reismüller, ředitel zahraničního zastoupení v Šanghaji.

Show tak do Česka zřejmě naláká další turisty. "Přestože Day Day Up není vyloženě turisticky zaměřený pořad, navýšení zájmu čínských turistů o cestu do České republiky samozřejmě očekáváme. Předpokládaná sledovanost, která by měla dosáhnout až 100 milionů lidí, je skutečně obrovská a o Číňanech je obecně známo, že rádi následují své hvězdy a idoly do zemí, kam se vydaly ať už v televizi, nebo na plátně,“ dodává.

Day Day Up navíc není jediným pořadem, který se v tuzemsku nedávno natáčel. Do kin přišla také romantická komedie "Jen my víme kde", kterou už v Číně zhlédlo přes 9,5 milionu lidí.

V loňském roce se v Česku ubytovalo přes 211 tisíc návštěvníků z Číny. "Skupiny čínských turistů v Česku zůstávají na dvě až tři noci. Česko zpravidla kombinují s Rakouskem, Německem a Maďarskem," upozorňuje Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Podle ní Číňané vedle Prahy nejčastěji míří také do Českého Krumlova, Plzně, Karlových Varů, Brna či Telče. "Obvyklou činností v rámci pobytu v Česku je návštěva památek, pivní turistika, což je případ Plzně, či lázeňská turistika, a to platí pro Karlovy Vary," dodává.

Čínští turisté budou brzy moci využít také přímé letecké spojení Praha – Peking. První letadlo na této trase by mělo vzlétnout už 22. září.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy