Na horách konečně připadl sníh, podmínky se zlepšily

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 2. 2014 11:20
Nejvíce sněhu přibylo v Beskydech a v Krkonoších, vleky i lanovky jsou v provozu
Sníh na horách je většinou technický.
Sníh na horách je většinou technický. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Na vrcholky českých a především pak moravských hor se vrací zima. Teploty na horách se ráno pohybovaly v rozpětí nuly až minus sedmi stupňů Celsia. Na některých místech zejména v Beskydech a Krkonoších přibylo až čtvrt metru sněhu, přes deset centimetrů nového sněhu napadlo i v Jeseníkách.

Ostatní tuzemské vrcholy stále pokrývá převážně technický sníh. Nejvíce sněhu je v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách. Místy tam leží až 70 cm sněhu.

Nad hlavními krkonošskými středisky je zatažená obloha, sníh místy namrzá. V Peci pod Sněžkou je v provozu lanovka a deset vleků, lyžuje se i v Harrachově, na Černé hoře a v Rokytnici nad Jizerou. Podmínky k lyžování jsou podle provozovatelů ski areálů dobré.

Na Ještědu se teplota pohybuje kolem nuly a leží tam 35 cm sněhu. Všechny lanovky a vleky jsou v provozu.

V Orlických horách během středy připadlo až 15 cm sněhu, obloha je jasná s teplotami k minus čtyřem stupňům Celsia.

Sjezdovky na Pradědu jsou navzdory dobrým lyžařským podmínkám vylidněné. V areálu Figura leží 70 cm prašanu, teplota ve čtvrtek ráno klesla k minus pěti stupňům.

Jasno je i v Beskydech, kde ze středy na čtvrtek připadlo 15 cm sněhu. Pro nedostatek přírodního sněhu se ale stále uměle zasněžuje. Lanovky jsou ale v běžném provozu.

Šumava je téměř celá zahalená mraky. V Železné rudě i na Kvildě je 40 cm sněhu a teplota se během čtvrtečního rána pohybovala kolem minus čtyř stupňů. Sníh je všude technický, v Nových Hutích a na Zadově ale dále sněží.

Podobné sněhové podmínky jsou i v Krušných horách, sníh je také technický, místy navíc zmrzlý. Teploty byly zatím mírnější, nejnižší klesly k minus třem stupňům, jinak se drží kolem bodu mrazu.

Vlekaři intenzivně zasněžují Boží Dar a sjezdovky se podle nich každým dnem zlepšují. Na Klínovci jsou podle provozovatelů podmínky pro lyžaře dokonce vynikající. Přírodní sníh ale zatím nepřipadl.

Obrazem: Lednový sníh v Česku

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy