"Na Halatu jsme čekali," brání se Hrad. Jurečku Ovčáček nazval na Twitteru prasetem

Domácí Domácí
10. 11. 2018 18:00
Zpráva o úmrtí člena prezidentovy delegace do Číny lékaře Petra Halaty rozvířila na sociálních sítích debatu o jeho okolnostech. Podle prvních informací serveru Lidovky.cz to totiž vypadalo, že členové delegace na lékaře čekali v letadle a když se neozval, odletěli bez něj. Proti tomu se důrazně ohradil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček i další zdroj, který průběh tragické události popsal serveru Seznam Zprávy.
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem.
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem. | Foto: ČTK

Šestašedesálitetý lékař byl v úterý po poledni nalezen mrtvý ve svém hotelovém pokoji. V prezidentově lékařském týmu působil jako specialista na interní a cestovní medicínu.

Na prvotní informace v médiích, z nichž vyplývalo, že delegace odletěla, aniž by věděla, proč se lékař k odletu nedostavil, reagovali kriticky někteří lidé na sociálních sítích. Mezi nimi například i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. "Čtyři roky jsem jezdil jako ministr a hlava delegace a neumím si představit takto odletět a nikoho neposlat na pokoj s hotelovým personálem zjistit, zda dotyčný není tam. Navíc posunout odlet vládního speciálu, není takový problém," napsal na základě dostupných informací na Twitteru.

Hradní mluvčí jej poté nazval prasetem a nešetřil ani další kritiky, kteří se pozastavovali jak nad okolnostmi, tak nad tím, že Hrad zprávu zveřejnil až po několika dnech. "Zneužít zarmucující náhlé smrti člověka k útoku na pana prezidenta, to mohou jen ty největší svině mezi námi," napsal Ovčáček.

"Hned po zjištění, že pan doktor chybí, se začalo pátrat, volat mu, zjišťovat u kolegů, zda něco nevědí. Hned byl z odbavených pasů vyjmut ten jeho a předán našemu konzulovi, který se loučil u letadla a zůstával na ploše," řekl serveru Seznam Zprávy jeden ze zaměstnanců Hradu, který prezidenta při návštěvě Číny doprovázel. Vyvrací tím informace o tom, že letadlo odletělo poté, co se jeho posádka nemohla s lékařem spojit. Že lékař chybí, si podle něj všimli po příjezdu na letiště.

"Během několika minut dostali lidé z prezidentské kanceláře z hotelu od kolegů zprávu, že pan doktor byl nalezen na pokoji v bezvědomí a na místo jede záchranka. Za několik minut pak přišla zpráva nejsmutnější. V tu chvíli ale letadlo stále čekalo. Je tedy další lež, že letadlo odletělo, aniž bychom věděli, co se děje," řekl.

Podle něj se stává běžně, že některý z členů k odletu dorazí pozdě, nebo vůbec. "Stává se, že někdo zaspí, špatně si nastaví časový posun na hodinkách nebo se někde zapomene. Pak se hledá náhradní řešení - buď se ještě rychle přiveze autem ambasády, případně pak letí jinou linkou," uvedl pro Seznam Zprávy.

Popírá také, že by si lékař během pobytu stěžoval na jakékoli zdravotní problémy.

Informace o úmrtí doktora Halaty se objevily v médiích v pátek, tři dny po jeho smrti. Šestašedesátiletý lékař byl zaměstnancem vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví, specializoval se na interní a cestovní medicínu a ve svém oboru patřil ke špičce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy