reklama
 
 

"Na Halatu jsme čekali," brání se Hrad. Jurečku Ovčáček nazval na Twitteru prasetem

10. 11. 2018 18:00
Zpráva o úmrtí člena prezidentovy delegace do Číny lékaře Petra Halaty rozvířila na sociálních sítích debatu o jeho okolnostech. Podle prvních informací serveru Lidovky.cz to totiž vypadalo, že členové delegace na lékaře čekali v letadle a když se neozval, odletěli bez něj. Proti tomu se důrazně ohradil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček i další zdroj, který průběh tragické události popsal serveru Seznam Zprávy.

Šestašedesálitetý lékař byl v úterý po poledni nalezen mrtvý ve svém hotelovém pokoji. V prezidentově lékařském týmu působil jako specialista na interní a cestovní medicínu.

Na prvotní informace v médiích, z nichž vyplývalo, že delegace odletěla, aniž by věděla, proč se lékař k odletu nedostavil, reagovali kriticky někteří lidé na sociálních sítích. Mezi nimi například i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. "Čtyři roky jsem jezdil jako ministr a hlava delegace a neumím si představit takto odletět a nikoho neposlat na pokoj s hotelovým personálem zjistit, zda dotyčný není tam. Navíc posunout odlet vládního speciálu, není takový problém," napsal na základě dostupných informací na Twitteru.

Hradní mluvčí jej poté nazval prasetem a nešetřil ani další kritiky, kteří se pozastavovali jak nad okolnostmi, tak nad tím, že Hrad zprávu zveřejnil až po několika dnech. "Zneužít zarmucující náhlé smrti člověka k útoku na pana prezidenta, to mohou jen ty největší svině mezi námi," napsal Ovčáček.

"Hned po zjištění, že pan doktor chybí, se začalo pátrat, volat mu, zjišťovat u kolegů, zda něco nevědí. Hned byl z odbavených pasů vyjmut ten jeho a předán našemu konzulovi, který se loučil u letadla a zůstával na ploše," řekl serveru Seznam Zprávy jeden ze zaměstnanců Hradu, který prezidenta při návštěvě Číny doprovázel. Vyvrací tím informace o tom, že letadlo odletělo poté, co se jeho posádka nemohla s lékařem spojit. Že lékař chybí, si podle něj všimli po příjezdu na letiště.

"Během několika minut dostali lidé z prezidentské kanceláře z hotelu od kolegů zprávu, že pan doktor byl nalezen na pokoji v bezvědomí a na místo jede záchranka. Za několik minut pak přišla zpráva nejsmutnější. V tu chvíli ale letadlo stále čekalo. Je tedy další lež, že letadlo odletělo, aniž bychom věděli, co se děje," řekl.

Podle něj se stává běžně, že některý z členů k odletu dorazí pozdě, nebo vůbec. "Stává se, že někdo zaspí, špatně si nastaví časový posun na hodinkách nebo se někde zapomene. Pak se hledá náhradní řešení - buď se ještě rychle přiveze autem ambasády, případně pak letí jinou linkou," uvedl pro Seznam Zprávy.

Popírá také, že by si lékař během pobytu stěžoval na jakékoli zdravotní problémy.

Informace o úmrtí doktora Halaty se objevily v médiích v pátek, tři dny po jeho smrti. Šestašedesátiletý lékař byl zaměstnancem vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví, specializoval se na interní a cestovní medicínu a ve svém oboru patřil ke špičce.

autor: Domácí | 10. 11. 2018 18:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama