Na experimenty s kvótami není čas, míní Chovanec. V Bruselu odmítne přerozdělování

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2016 13:32
Česko bude i nadále odmítat kvóty na přerozdělování uprchlíků. Podle ministra vnitra Milana Chovance je důležitá důsledná ochrana hranic a funkční hotspoty. "Na experimenty s kvótami není čas," uvedl na svém twitterovém účtu. Chovanec bude o kvótách jednat v pátek se svými kolegy na schůzi v Bruselu. Ministr se odmítavě staví rovněž k zavedení bezvízového styku s Tureckem.
Foto: Economia

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na pátečním jednání se svými evropskými kolegy v Bruselu vyřídí, že Česko dál odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků. Od vlády dostal ve středu ráno podle svých slov jasný mandát. Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Chovance vyzvala, aby na summitu požadoval záruky, že Turecko s uprchlíky zachází humánně a podle zákonných pravidel.

"Jsme pro důslednou ochranu hranic a stoprocentně funkční hotspoty. Na experimenty s kvótami není čas," uvedl Chovanec na Twitteru.

Kabinet se dlouhodobě staví proti kvótám pro přerozdělování migrantů, začátkem května vláda odmítla i možnost zemí vykoupit se z nich.

Otázka zavedení bezvízového styku s Tureckem je podle vlády spojena se stoprocentním splněním požadavků kladených na Turecko v souvislosti s migrační krizí.

K odmítnutí zavedení bezvízového styku s Tureckem vyzval v březnu vládu sněmovní výbor pro evropské záležitosti, následně se stejně v nezávazném usnesení vyslovila celá Sněmovna. Za prvořadý úkol vlád členských zemí EU označila ochranu vnějších hranic schengenského prostoru.

Liberalizace vízového styku je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy.

Podle šéfa OPU Martina Rozumka by zrušení vízové povinnosti nyní znamenalo "de facto legitimizaci nepřijatelných postupů". Organizace Human Rights Watch nedávno ve své zprávě upozornila na střelbu, bití a protiprávní návraty syrských uprchlíků v Turecku, které buduje také plot na hranici se Sýrií. "Bezpečné Turecko je právní fikce, která se zcela rozchází s realitou kroků prezidenta Erdogana. Pokud má jakákoli spolupráce s Tureckem fungovat, nemůžeme zavřít oči před zabíjením uprchlíků a civilistů, před pronásledováním novinářů a kurdských aktivistů a předstírat, že dohoda EU s Tureckem o navrácení uprchlíků je právně a lidsky v pořádku," uvedl Rozumek.

 

Právě se děje

Další zprávy