Do napadené premiérovy schránky jsme neposílali nic tajného. Ani to nejde, tvrdí vláda

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 11. 1. 2016 13:01
Úřad vlády tvrdí, že premiér Bohuslav Sobotka nikdy nedostal do své soukromé e-mailové schránky utajované dokumenty. „Chci jasně prohlásit, že na mail pana premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu,“ řekl Aktuálně.cz Ayrer, podle nějž je to navíc technicky nemožné.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

PrahaÚřad vlády tvrdí, že na soukromý e-mail premiéra Bohuslava Sobotky nebyly nikdy posílány utajované dokumenty. Aktuálně.cz to řekl tiskový mluvčí vlády Martin Ayrer v reakci na nedělní zveřejnění nových dokumentů z premiérova soukromého e-mailu, k nimž se údajně dostal neonacistický web.

„Chci jasně prohlásit, že na mail pana premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu,“ řekl Aktuálně.cz Ayrer, podle nějž je to navíc technicky nemožné.

Pravidla to vylučují

"Pravidla úřadu s nakládáním s utajovanými informacemi to jasně vylučují," tvrdí. Takový postup při nakládání s utajovanými informacemi není podle něj možný.

Všechny tajné dokumenty podle Ayrera premiér dostává prostřednictvím systému, který je určený pro tajné materiály, a předání musí každý, kdo takové dokumenty dostává, potvrdit podpisem.

Případ začal minulý týden vyšetřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který se zabývá mimo jiné i kriminalitou na internetu. Z toho důvodu se také Úřad vlády odmítá k celé věci dále vyjadřovat.

„Jakýkoli další komentář k tomuto případu ani zabezpečení elektronické pošty a dalších věcí nebudeme do ukončení vyšetřování poskytovat,“ uzavřel Ayrer.

Hackeři: Zveřejníme celou premiérovu poštu

Extremisté na svém webu v neděli kromě nových mailů, které mají patřit premiérovi, také hrozí, že pokud bude někdo z nich zatčen nebo budou jejich stránky zrušeny, zveřejní kompletní obsah e-mailové schránky Bohuslava Sobotky.

"Navíc by vám pak hackeři vyhlásili totální válku. Nacionální revoluci nezastavíte a za každé pronásledování nacionalistů přijde radikální odveta," píše se také v krátkém prohlášení.

První várku e-mailů premiéra zveřejnili hackeři minulý týden. Sobotka jejich pravost nepotvrdil, ale několik lidí z jeho okolí ano.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy