Na demonstraci u muzea vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky. Nyní ho stíhá policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2023 21:10
Policie stíhá muže, který v polovině března před demonstrací na Václavském náměstí nazvané Česko proti bídě i po jejím skončení podle kriminalistů podněcoval dav k tomu, aby vtrhl do budovy Národního muzea. Napsal to server Seznam Zprávy, podle kterého je stíhaným bývalý disident a politický aktivista Jaroslav Popelka z Uherskohradišťska.
Slávek Popelka vystupoval proti komunistickému režimu v roce 1989 a velmi kritický je také k nynější vládě Petra Fialy.
Slávek Popelka vystupoval proti komunistickému režimu v roce 1989 a velmi kritický je také k nynější vládě Petra Fialy. | Foto: Radek Bartoníček

"Kriminalisté ve zkráceném přípravném řízení muži sdělili podezření z trestného činu podněcování a v současné chvíli to řeší státní zastupitelství," sdělila serveru mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Popelka se postupu úřadů nediví. "Já jsem s tím počítal a celkem mě to nijak nevyvádí z míry," řekl webu.

Záběry, jak Popelka 11. března pochoduje s megafonem, natočil reportér Reflexu. Zadokumetováno je tak, jak chodil před začátkem demonstrace po Václavském náměstí a volal: "Navrhuji po skončení tohoto shromáždění odstranit z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku." Vykřikoval také, že demonstranti budou vládě pro smích, pokud se po shromáždění jen pokojně rozejdou. Do muzea se následně po demonstraci pokusilo vniknout několik stovek účastníků, z budovy chtěli strhnout ukrajinskou vlajku.

Popelka byl podle serveru v souvislosti s ukrajinskou vlajkou na Národním muzeu už jednou před soudem. V únoru mu Obvodní soud pro Prahu 1 vyměřil půlroční podmínku se zkušební dobou na 18 měsíců za šíření poplašné zprávy. Důvodem byly loni v listopadu odeslané dopisy adresované Národnímu muzeu, policii a vládě. V jednom z nich vedení Národního muzea Popelka vyzýval, aby 17. listopadu vlajku stáhlo, jinak může hrozit násilí a poškození budovy. Rozsudek ještě není pravomocný, Popelka se proti němu odvolal, uvedl server.

Při březnovém útoku na Národní muzeum policie zajistila 20 lidí, tři policisté byli podle ní zraněni. Následně odmítla tvrzení, že by konfliktní situaci rozdmýchávala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákrok policie označil za profesionální.

V minulém týdnu uložil Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem půlroční podmínku s odkladem na dva roky muži, který měl na stejné demonstraci na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Na rok mu navíc zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 tisíc korun jako peněžitý trest. Písmeno Z, které se stalo symbolem ruského vpádu na Ukrajinu, měl na batohu a logo ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní, na rukávu bundy.

Muž s trestem nesouhlasí, podle justiční databáze proti němu podal odpor, uvedla dnes Česká televize. Kauzu tak soud bude řešit v hlavním líčení, termín jednání zatím nenařídil. Muž je podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.

 

Právě se děje

Další zprávy