Ve směru do Německa jsou kvůli kontrolám dlouhé kolony. U Rozvadova má 20 kilometrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2021 12:31
Na dálnicích D5 a D8 i na menších otevřených přechodech s Německem se od časného rána tvoří mnohakilometrové kolony. V pondělí je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. 
Záběry z dálnice D8. Kamiony stály v dlouhé koloně před hranicí s Německem v obou pruzích. | Video: Facebook/Dálnice D8

informací silničářů a Zelené vlny Radiožurnálu vyplývá, že na D8 stály kamiony od sjezdu na Ústí nad Labem a policie reguluje vjezd do tunelů před hranicemi. Na D5 má fronta u Rozvadova už téměř dvacet kilometrů.

Problémy mohou vznikat i na dalších silnicích spojujících oba sousední státy, například více než kilometrová kolona aut se ráno vytvořila na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří. Vjezd do Německa kontroluje německá policie. Ta od neděle do Německa pouští z pendlerů jen zdravotníky nebo pracovníky, kteří mají doklad o tom, že je jejich práce nezbytná. 

O testování je rekordní zájem

V koloně ale stojí i kamiony, jejichž řidiči musí mít nově také negativní testy na koronavirus. Na české straně hraničního přechodu funguje od neděle testovací místo, které zajišťují hasiči. Testovat se lze i na německé straně hranice.

Obrovský zájem o testování antigenními testy zaznamenává od víkendu testovací stanoviště na Tachovsku, které provozuje Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky Praha-západ. Kromě stanoviště přímo v obci Rozvadov, které je otevřené v neděli a v pondělí, otevřeli samaritáni nonstop testovací stanoviště přímo na dálničním přechodu Rozvadov. Za neděli obě stanoviště otestovala na 700 lidí.

Kontrola na hranicích mezi Německem a Českou republikou poblíž města Reitzenhain na německé straně Krušných hor. 14. 2. 2021
Kontrola na hranicích mezi Německem a Českou republikou poblíž města Reitzenhain na německé straně Krušných hor. 14. 2. 2021 | Foto: Profimedia.cz

"Na dálničním přechodu představují Češi jen promile testovaných osob, naprostá většina jsou řidiči kamionů. V Rozvadově v obci převládají Češi," řekl koordinátor odběrových týmů Stanislav Částečka. Vzhledem k jazykové bariéře řidičů kamionů je podle něj propustnost dálničního testovacího stanoviště asi o polovinu menší než v obci Rozvadov. V Rozvadově v neděli provedli na 500 testů, na dálnici přes 200. Z testovaných lidí neměl v neděli pozitivní test žádný řidič kamionu z dálnice, mezi testovanými v obci Rozvadov bylo kolem šesti pozitivních testů na koronavirus. "Nevím, ale, jestli to byli pendleři nebo ne," uvedl Částečka.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy