Na dálnici D5 se srazilo 36 aut, provoz byl plně obnoven až po 11 hodinách

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2022 22:36
Na dálnici D5 se srazilo u Žebráku na Berounsku 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Při hromadné srážce se zranilo šest lidí, z toho dva utrpěli středně těžká zranění. Policie nevylučuje, že na nehodě mělo podíl čtvrteční sněžení a prudký vítr. Nehoda se stala ve směru na Prahu, ale provoz uzavřela v obou pruzích.

Šestatřicet aut se srazilo na 33. kilometru dálnice D5. Podle Twitteru středočeské záchranné služby si nehoda vyžádala šest zraněných. Dva zranění byli ve vozech zaklínění, uvedla mluvčí záchranářů Petra Homolová. Příčiny nehody policie vyšetřuje, podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové nelze vyloučit, že na vině jsou i zhoršené povětrnostní podmínky. "Tou dobou se přes střední Čechy přehnala sněhová vánice, může to mít rovněž vliv. Budeme zjišťovat, jak se stala první nehoda a jaký byl časový sled dalších událostí," řekla Suchánková.

Podle Jana Rýdla z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v době nehody hustě sněžilo. "Směrem na Prahu na kilometru 33 došlo k mimořádnému, ale opravdu silnému spadu sněhu z jednoho mraku. Nicméně jsme sledovali tento mrak už z Německa a včas a dopředu jsme provedli takzvané podsypání. Nicméně tím, že došlo k mimořádnému spadu, který lze skutečně nazvat bílou tmou, řidiči nepřizpůsobili rychlost," popsal pro Radiožurnál.

Záchranná služba vyhlásila traumaplán, který se vyhlašuje u událostí s větším počtem zraněných. Zraněné záchranná služba přepravila do hořovické nemocnice, pražské nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dva z nich letěli do Prahy vrtulníkem.

S likvidací následků nehody pomáhali hasiči s těžkou technikou. Kolem 20:00 ještě podle policie zbývalo odklidit sedm havarovaných vozů. "Hasiči ze Slaného přistavili na místo evakuační autobus, kde se mohou lidé z nehody ohřát," sdělila mluvčí hasičů Tereza Fliegerová. Podle ní tuto možnost už využilo asi 16 lidí.

Hromadná nehoda na dálnici D5 na policejních záběrech

Hromadná nehoda na dálnici D5 na policejních záběrech. | Video: Policie ČR

Kvůli přistávání záchranářského vrtulníku byl provoz v místě nehody ve směru na Plzeň přerušený do 16:00, kdy byl obnoven nejprve jedním a zhruba o tři hodiny později i druhým pruhem. V opačném směru byl provoz v obou pruzích obnoven ve 22:20.

Dopravu na objízdných trasách podle Suchánkové musela místy řídit policie. V některých částech se vytvářely kolony a řidiči hledali i jiné trasy.

Sněžení způsobilo problémy s dopravou i na Vysočině

Českem ve čtvrtek přecházela studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, které jsou spíše vzácné, uvedli meteorologové.

Sněhová vánice se odpoledne přehnala například také Jihomoravským krajem. V Brně vítr strhl lešení ze střechy Moravského zemského muzea, nikomu se ale nic nestalo. Jinde v Brně zase vítr rozmetal od opravovaného domu stavební materiál, který poškodil několik aut.

Sněžení způsobovalo problémy s dopravou také na Vysočině. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové tam nahlásili řidiči za hodinu asi dvacet nehod. Hlásili také problémy se sjízdností některých úseků, kde provoz blokují odstavené nebo havarované kamiony. Přes Vysočinu přešlo okolo 12:00 husté sněžení se silným poryvem větru, hasiči museli na několika místech odklízet popadané stromy. 

Vítr odpoledne a večer slábnul. Meteorologové ale varují před sněhovými jazyky, ke kterým se večer a v noci na pátek ojediněle přidá náledí nebo zmrazky. Na neošetřených silnicích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost, upozornili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

ŘSD se bude z kybernetického útoku vzpamatovávat měsíce, škody jsou velké, řekl šéf Mátl

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by naopak ohroženy být neměly.

"Kybernetickému útoku čelila společnost minulé úterý. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek oznámil, že počítačové systém ŘSD napadl ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné. NÚKIB uvedl, že zná útočníka, z taktických důvodů ho ale nyní nezveřejní.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Společnost to podle zahraničních médií uvedla ve svém sdělení. Následuje tak další západní firmy, naposledy McDonald's, které se tímto způsobem rozhodly zareagovat na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.

Starbucks v Rusku provozuje 130 restaurací, podrobnosti o finančních dopadech svého rozhodnutí nesdělil. Svým téměř dvěma tisícům zaměstnanců v Rusku bude po dobu šesti měsíců dál vyplácet mzdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy