Pekelný víkend: Kolony na Jadran se zkracují, ale nemizí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2015 18:56
Tento víkend má být pro cestu do Chorvatska nejhorším z celých prázdnin. Kolony začínají už v Rakousku, chorvatská dálnice po poledni kolabovala
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Schejbal/Economia

Vídeň/Split - Situace na silnicích a dálnicích ve směru na jih Evropy, zejména k Jaderskému moři, se v odpoledních hodinách trochu zlepšila. Na řadě míst zůstávají fronty aut, i když jsou o něco kratší, stejně jako doba čekání, než tomu bylo dopoledne. Informoval o tom Ústřední automotoklub (ÚAMK) a zahraniční weby.

Řidiči směřující k chorvatskému Jadranu musejí nadále počítat se zdrženími od Rakouska. Tento víkend bude pro cestu do Chorvatska, ale i zpět zřejmě nejhorším z celých prázdnin. V zemi už ráno zcela zkolabovala doprava v okolí Záhřebu. Zdržení postihlo motoristy rovněž na některých německých dálnicích.

Provoz je nyní v Německu relativně slabý, přestože tento víkend začínají školní prázdniny v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku. Podle informací autoklubu ADAC se zácpy tvoří zejména v okolí Hamburku a na západě země mezi Frankfurtem nad Mohanem a Stuttgartem.

Českým řidičům by mohla cestování zkomplikovat odpolední nehoda na dálnici A3 mezi Norimberkem a Pasovem, kvůli níž byl uzavřen jeden jízdní pruh ve směru na Pasov a vznikla zácpa. S hustým provozem je třeba počítat také na dálničním obchvatu Mnichova a na navazující dálnici A8 ve směru na Salcburk.

Stále hodinová zdržení

V Rakousku zůstává problematickým místem tunel Ofenauer na Taurenské dálnici vedoucí ze Salzburku směrem na Villach. Podle ÚAMK tam stále stojí tři kilometry dlouhá kolona.

S přibližně hodinovým zdržením je nutné nadále počítat před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, kde se fronta aut smrskla jen nepatrně ze 14 na 12 kilometrů. Na dálnici A9 před tunelem Ottsdorf ve směru na Graz popojíždí čtyři kilometry dlouhá kolona.

Místa, kde hrozí kolony

Dálnice, D1, dopravní zácpa, kolona, oprava dálnice, cestování, ilustrační foto
  • Rakousko: A1 okolí Salzburgu, A10 Tauernská dálnice, A11 tunel Karawanken, A12 Inntalská dálnice, A13 Brennerská dálnice, A14 Porýnsko
  • Itálie: A22 Brennerská dálnice, A23 Villach - Udine, A4 Verona - Venedig - Triest – hraniční přechod do Chorvatska Dragonja a všechny hlavní silnice v blízkosti pobřeží
  • Slovinsko: A2 Karawankentunnel, A1 Ljubljana - Koper, hraniční přechod Spielfeld (na dálnici Pyhrnautobahn), dálnice A4 Maribor – Ptuj, hraniční přechod Macelj
  • a okolí měst Innsbruck, Salzburg, Berlín, Norimberg, Mnichov 

Ve Slovinsku je stále těsno ve všech směrech na Chorvatsko, i když někde velký nával polevil. Zlepšila se především situace na konci dálnice Maribor-Ptuj, kde se původně pětadvacetikilometrová kolona zmenšila na pět kilometrů, a na navazujícím přechodu do Chorvatska Macelj, kde se čekací doba zkrátila na "pouhých" 30 minut. Kolem hodiny se ale stále čeká na slovinsko-chorvatských přechodech na Istriji (Jelšane, Starod, Dragonja a Sečovlje).

Dálnice totálně zkolabovala

V Chorvatsku je podle ÚAMK nadále dopravní kolaps na dálničním obchvatu v Záhřebu. Kolony se tam tvoří především u mýtnic. Svízelná situace je zejména na mýtné bráně Lučko, kde stojí auta až do vzdálenosti 25 kilometrů, ve směru na jih ale "jen" 8 kilometrů.

Silný provoz trvá před rozdělením dálnice A1 na Istrii a na Split a také před tunely Malá Kapela a Sveti Rok. Daleko horší situace je na dálnici A1 vedoucí dále na jih.

Boural český autobus, nikdo není zraněn

Ke zpomalení provozu na A1 přispěl mimo jiné i český autobus, který ráno havaroval u města Gospić. Podle webu listu Slobodna Dalmacija vozidlo sjelo z vozovky, nikdo se prý ale nezranil. Za nehodu podle všeho může únava řidiče.

V Maďarsku bylo v poledne podle ÚAMK hodinové zdržení u hranic se Slovenskem na dálnici D2 a půlhodinové zdržení zase u hraničního přechodu Goričan ve směru do Chorvatska. Po čtvrté odpolední se ale situace uklidnila.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 50 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy