Na cestách hrozí náledí a mlhy, řidiči musí opatrně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 3. 2013 8:11
Na rychlostní silnici R10 u Rádelského Mlýna je viditelnost menší než 30 metrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Česko - Vozovky na Vysočině pokrylo v noci na středu náledí.

Silničáři v prvních hodinách obnovovali posyp s 84 sypači. Chemicky ošetřované hlavní tahy jsou teď převážně mokré, na komunikacích nižších tříd leží zledovatělý sníh pokrytý drtí.

Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, upozornil dispečink krajské správy a údržby.

"Klouzat to někde může i na silnicích s chemickým posypem," uvedl dispečer krajské správy.

Po sněžení v minulých dvou dnech byly v úterý večer silnice v kraji mokré nebo s ujetým sněhem. V noci se teploty dostaly jeden až tři stupně pod nulu, voda na vozovkách zmrzla.

Přes den bude převážně polojasno, odpoledne bude přibývat oblačnost. Nejvyšší teploty budou mezi čtyřmi až osmi stupni Celsia.

Silnice v Libereckém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Místy dopravu komplikuje mlha, podle silničářů je na rychlostní silnici na Prahu v zatáčkách u Rádelského Mlýna viditelnost menší než 30 metrů.

Zbytky rozbředlého sněhu jsou na hlavních tazích Jablonecka a na vozovkách nižších tříd Semilska. Na silnicích II. a III. tříd na Jablonecku je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. V ostatních částech kraje jsou silnice mokré a holé.

Meteorologové na středu předpovídají oblačnou oblohu. Odpoledne by mělo pršet, v polohách nad 600 metrů bude sněžit. Později by sníh měl vystřídat déšť i v polohách nad 400 metrů.

Teploty přes den budou maximálně plus dva až pět stupňů Celsia, na horách bude od minus tří do nuly. Večer a v noci se ojediněle může tvořit náledí.

Pozor na dálnici D3

Téměř všechny jihočeské silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na úseku dálnice D3 na Táborsku si zase řidiči musejí dát pozor na mlhu v některých úsecích.

Vozovky v regionu jsou holé a vlhké nebo mokré po chemickém ošetření. Teploty v Jihočeském kraji se po ránu pohybovaly od minus šesti do plus jednoho stupně. Zatímco v pondělí a v úterý mnohde sněžilo, ve středu je v regionu polojasno.

Podle meteorologů však má přes den postupně přibývat oblačnosti a slabě pršet. Ve vyšších polohách nelze vyloučit sněžení.

Foto: Návrat sněhu do Evropy

Silnice ve vyšších polohách Vsetínska by mohly namrzat. Na inertně udržovaných úsecích leží místy uježděná vrstva sněhu vysoká až osm centimetrů. Na námrazu musejí řidiči dávat pozor také v buchlovských kopcích na hlavním tahu na Brno.

Silničáři nabádají k opatrnosti také na silnicích první třídy v okrese Vsetín, silnice jsou tam holé a vlhké. S opatrností jsou sjízdné také cesty na Kroměřížsku. Ostatní hlavní silnice ve Zlínském kraji jsou holé a suché.

V kraji je oblačno až polojasno, je bezvětří nebo vane mírný vítr. Teploty se pohybují od minus jednoho do dvou stupňů Celsia.

Rozbředlý sníh na vedlejších cestách

Silnice v Olomouckém kraji jsou většinou holé a mokré. Ve vyšších polohách a na vedlejších cestách ale stále leží rozbředlý sníh. Na Prostějovsku a Přerovsku upozorňovali silničáři nad ránem na možnou námrazu. Řidičům doporučují, aby na silnicích byli velmi opatrní.

Sníh nebo jeho zbytky se drží především v regionech na severu kraje. Na Jesenicku jsou hlavní tahy holé a mokré po chemickém ošetření, silnice druhých a třetích tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Podobná situace je také na Šumpersku, i tam je opatrnost na místě.

Na Olomoucku jsou hlavní tahy holé a mokré po chemickém ošetření, cesty jsou sjízdné bez omezení. V okolí Šternberku leží na vedlejších cestách rozbředlý sníh.

Na možnost tvorby námrazy upozorňovali ráno silničáři na Přerovsku, tvořit se podle nich může především ve vyšších polohách. Silnice správci cest sypali kvůli námraze a zmrazkům také na Prostějovsku.

Kouzlo velkoměstské zimy. Paříž a Londýn pod sněhem

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji zůstává po úterním sněžení vrstva ujetého či rozbředlého sněhu. Řidiči si také musejí dát pozor na mrznoucí mlhy a námrazu. Teploty ráno v regionu klesly až k minus pěti stupňům. Hlavní silniční tahy byly dnes ráno většinou mokré.

Ve středu by mělo být v hradeckém kraji polojasno až oblačno, postupně bude oblačnosti přibývat. Večer se může objevit déšť nebo déšť se sněhem. Ve vyšších polohách se čeká sněžení. Teploty by se měly pohybovat od dvou do pěti stupňů, na horách kolem nuly.

Sníh už jen ve výše položených oblastech

Sníh, který v úterý pokrýval velkou část silnic v Pardubickém kraji, zůstává již jen ve výše položených oblastech. Většinou je uježděný až zmrzlý. Místy se také může tvořit náledí a námraza, upozorňují silničáři.

Se sněhem se řidiči mohou setkat hlavně na menších komunikacích v okolí Hlinska, Lanškrounu, Ústí nad Orlicí, Moravské Třebové, Svitav, Vysokého Mýta, Žamberku a v Železných horách. Námraza a náledí se objevuje na Chrudimsku, kolem Litomyšle, Přelouče, Skutče a ve Svitavách.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou polojasno až skoro jasno, lokálně snižují viditelnost mlhy. Teploty se držely několik stupňů pod nulou.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Silnice ve Středočeském kraji byly ráno většinou mokré po chemickém ošetření. Řidiči by měli dávat pozor především na vozovkách druhých a třetích tříd, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost také na některých hlavních tazích.

S opatrností jsou sjízdné téměř všechny menší silnice v regionu. Řidiči by měli dávat pozor také na silnicích prvních tříd na Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Rakovnicku a Praze-východ. Opatrnost se doporučuje také na rychlostních silnicích R10, R6 a R7. Bez problémů jsou naopak sjízdné dálnice.

Teploty se ve středních Čechách ráno pohybovaly od minus dvou do tří stupňů Celsia. Nebyly hlášeny srážky a na většině území foukal slabý vítr.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy