Na čarodějnice bylo skoro třikrát víc požárů než jindy, spočítali hasiči

ČTK ČTK
1. 5. 2018 15:50
Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc z 30. dubna na 1. května pro hasiče výrazně rušnější, a to zejména kvůli suchému počasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Poslední dubnový den, na kdy připadá tradiční pálení čarodějnic, vyjížděli hasiči v celé zemi ke 136 požárům. Je to skoro třikrát víc než v jiné dny, dlouhodobý denní průměr je 47.

Zaznamenali přitom skoro 50 požárů travních a lesních porostů, které mohou souviset s čarodějnickými oslavami, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Od půlnoci k dnešnímu ránu vzrostl počet výjezdů o dalších 22 případů.

"Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc z 30. dubna na 1. května pro zasahující hasiče výrazně rušnější, a to zejména kvůli suchému počasí, vysokým denním teplotám a silnému větru s nárazy až kolem 20 metrů za sekundu," uvedla Zaoralová. Například loni hasiči evidovali 30. dubna dohromady 81 požárů, v roce 2016 jich bylo 120.

Meteorologové v neděli vydali pro většinu ČR výstrahu na zvýšené riziko požárů a silný vítr. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí odpoledne vyhlásil až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů, který se dotkl velkých organizovaných akcí i domácích táboráků.

Hasiči v hlavním městě navzdory zákazu během takzvané filipojakubské noci vyjížděli k 15 událostem - osm ohňů uhasili oni nebo sami lidé, kteří je pořádali, sedmkrát šlo o planý poplach.

"S největším počtem požárů se potýkali hasiči ve Středočeském i Moravskoslezském kraji a též v hlavním městě Praze. Naopak nejklidnější noc měli hasiči v Karlovarském a Olomouckém kraji," uvedla Zaoralová.

Při pondělních požárech bylo zraněno devět lidí, škoda činí přes 62 milionů korun. Z toho na 60 milionů korun byla zatím vyčíslena škoda, kterou způsobil požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy. Středočeští hasiči kromě velkého požáru v Úholičkách zaregistrovali zvýšený počet nahlášených požárů.

"Ve většině případů se jednalo o nehlášené pálení, kdy se jednotka po provedeném průzkumu vrátila zpět na svou základnu. Ve čtyřech případech hasiči společně se záchranáři zasahovali také u popálených osob, které si zranění většinou způsobily svým neopatrným jednáním," konstatovala Zaoralová.

Extrémně klidnou filipojakubskou noc mají za sebou hasiči v Jihočeském i Pardubickém kraji, kde v průběhu noci nevyjeli k žádné události přímo spojené s pálením čarodějnic. Na jihu Čech si ale připsali první "čarodějnický" zásah už v neděli večer, kdy v Dolním Třeboníně likvidovali požár vatry připravené na pálení čarodějnic. Stejná situace se stala ve Žďárkách na Náchodsku, kde začala připravená hranice neplánovaně hořet pár minut po pondělní půlnoci.

Počet požárů poslední dubnový den za posledních deset let:

Rok Počet
2009 109
2010 104
2011 77
2012 154
2013 88
2014 54
2015 67
2016 120
2017 81
2018 136
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy