Novým předákem odborářů se stal Josef Středula

ČTK ČTK
25. 4. 2014 19:39
V čele ČMKOS by měl stát čtyři roky. Nahradil Jaroslava Zavadila, jenž odešel do Sněmovny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lucie Kalivodová

Praha- Novým předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se stal dosavadní šéf nejsilnějšího svazu KOVO Josef Středula.

Na příští čtyři roky ho do čela největší odborové centrály v zemi v pátek večer v Praze zvolili odboráři, získal 142 z 227 hlasů. Oznámil to šéf volební komise František Dobšík.

Středula porazil svého protikandidáta, dosavadního místopředsedu ČMKOS Václava Pícla. Toho podpořilo 67 odborářů. Osm lidí nevybralo ani jednoho ze obou kandidátů. Deset hlasů bylo neplatných.

ČMKOS neměla lídra od podzimu, kdy její tehdejší předák Jaroslav Zavadil po svém zvolení do Sněmovny odešel z funkce.

Středula přirovnal odborovou činnost a centrálu k dobře ladícímu orchestru, který by chtěl dirigovat. Pícl uvedl, že jeho rozhodování o kandidatuře nebylo jednoduché. "Zvlášť když dopředu znáte vítěze," řekl po volbě. Chtěl prý vytvořit alternativu.

Odboráři budou volit ještě dva místopředsedy. Po neúspěchu v předsednické volbě se o místopředsednické křeslo uchází i Pícl. Kandiduje také nynější místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová a šéf odborářských legislativců Vít Samek.

ČMKOS zastřešuje 29 svazů s asi 370 000 členů. 

Navrhl škrtnout jeden post místopředsedy. Nastala mela

O tom, že by konfederace měla jeden místopředsednický post škrtnout, jednala její rada už několikrát. Shodla se na tom, že zachová obě křesla. Jeden z odborářů v pátek odpoledne na sjezdu s návrhem přišel znovu. Vyvolal vzrušenou debatu.

Předsedající delegáty v sále několikrát vyzývala ke klidu a mírnila. Odboráři nakonec rozhodli, že centrálu dál kromě předsedy povedou i dva místopředsedové. Podobně bouřlivá diskuse se točila i kolem příspěvků a stanovení jejich výše.

Jednání ČMKOS (ilustrační foto).
Jednání ČMKOS (ilustrační foto). | Foto: Ondřej Besperát

Odboráři hodnotili také to, co se jim za poslední čtyři roky povedlo. "Nedokázali jsme řadu požadavků a návrhů prosadit. To, co se povedlo, se podařilo jen v omezené míře," řekl Pícl. Podle něj se podařilo uchovat zákoník práce s ochranou zaměstnanců.

Pícl uvedl, že české odbory mají za sebou jedno z nejtěžších období, kdy bojovaly proti reformám a škrtům pravicové vlády. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) dnes na sjezdu ČMKOS řekla, že zájmy odborářů a kabinetu se budou teď "nepochybně mnohem častěji potkávat".

Odbojáři: Čelili jsme asociální vládě

"Poprvé od roku 1990 jsme čelili těm nejasociálnějším vládním restrikcím s dopady na životní úroveň většiny zaměstnanců, byla to etapa s největším počtem protestních akcí," uvedl Pícl. Podle něj je nutné reformy Nečasovy vlády změnit a obnovit dialog s nynějším kabinetem a zaměstnavateli.

Se Sobotkovou vládou si odbory zatím notují, k vládní sociální demokracii mají blízko.

Tominová: Nastává nová éra spolupráce vlády s odbory

"Zájmy vlády a odborů se budou nepochybně mnohem častěji potkávat... Občas se stává, že my v politických rolích nemůžeme být tak důrazní, jak bychom si přáli. Tady často spoléháme na odbory, že to řeknou trochu za nás, mnohem ostřeji, než si my můžeme dovolit," řekla na odborářském sjezdu ministryně práce Tominová.

Podle ní přichází "nový začátek skutečného partnerství mezi vládou a odbory". Slíbila, že se zasadí o zlepšení podmínek zaměstnanců, posílení požadavků na bezpečnost práce či zvýšení minimální mzdy nejpozději od ledna příštího roku.

Nejobtížnější období a největší počet demonstrací mají odboráři za sebou i podle exšéfa ČMKOS Zavadila. K odborářům promluvili také bývalí předáci centrály - nynější šéf Senátu Milan Štěch a europoslanec Richard Falbr. Prostor dostal i lídr kandidátky ČSSD do eurovoleb Jan Keller, který odboráře ujišťoval, že ve volebním programu na ně strana pamatuje. Vyzýval je, aby šli volit.

Sjezd pokračuje v sobotu. Vystoupí na něm premiér a prezident. Odboráři pak schválí také svůj program do roku 2018.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy