Myslivci budou muset nosit reflexní prvky a zasílat veterináři ocásky divokých prasat

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 9. 3. 2016 17:53
Myslivci si budou muset sestavovat plán lovu, jehož plnění budou dokládat zasíláním ocásků divokých prasat veterinářům. Pokud jej nesplní, hrozí jim pokuty. Zároveň se budou muset při hromadných lovech označovat reflexními prvky. Ministerstvo zemědělství připravilo novelu, která má rovněž snížit stavy škodné.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Praha - Myslivce čekají nové povinnosti. K zelené kamizole budou muset na honech přidat bezpečnostní reflexní prvky, mají také dokazovat počet odlovených zvířat například zasláním ocásků divokých prasat veterináři. Zároveň má být ale podle nového zákona pro myslivce snazší získat povolenku k lovu zvířat, která nejsou v české přírodě žádoucí.

Na ministerstvu zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vznikla novela mysliveckého zákona, k níž se nyní budou vyjadřovat ostatní ministři. Pokud hladce projde Sněmovnou, změny začnou platit začátkem příštího roku.

Kromě kamizoly mají myslivci v budoucnu při společném lovu kanců nebo jelenů navléknout i reflexní prvky, aby se lépe rozeznali a při lovu se navzájem nezranili. "V původním návrhu jsme zvažovali zavést něco, co už právní řád zná. Například povinnou reflexní vestu, jako v případě dopravních prostředků. Nicméně v rámci vnitřní diskuse návrh neprošel," vysvětluje Martin Žižka, ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství na ministerstvu zemědělství

Myslivci tak budou mít povinnost nosit pásku nebo jakýkoli kus oblečení, které odráží světlo a umožní daleko větší viditelnost než myslivecký zelený myslivecký oděv. "Dneska je běžné, že se vyrábí i oboustranné bundy, které mají z jedné strany zářivě oranžovou a z druhé strany klasickou zelenou nebo hnědou barvu," přibližuje ministerský úředník.

Jelenů i divočáků je moc

Hlavní problém, který se snaží ministerští úředníci úpravou zákona řešit, je však přemnožení divoké zvěře. V české krajině je podle odborníků přebytek zejména divokých prasatjelena evropského a siky. A zvířata působí škodu zemědělcům nebo lesníkům.

"Novela se má pokusit vybalancovat zájem státu zvěř mít a na druhou stranu respektovat ty, kterým zvěř škodí," vysvětluje Martin Žižka.

Škody od divokých prasat jdou podle ministerstva do miliard korun ročně. Kolik si ale zemědělci na myslivcích nárokují, ministerstvo nesleduje. 

Pokles počtu divoké zvěře má podle autorů zákona zajistit hlavně plán mysliveckého hospodaření. Pokud myslivci v jednom roce odloví více než pět kusů jednoho druhu zvířete, budou muset vytvořit plán lovu i na další rok. "Pokud je správně nastavený a je skutečně splněn, potom je uděláno vše základní pro to, aby se stavy zvěře snížily," vysvětluje Žižka. Nově jej mají schvalovat i úředníci.

Nejen vzorky masa, ale i "pírka"

A aby myslivci dokázali, že odlovili potřebný počet kusů, budou společně se vzorkem masa na vyšetření svalovce zasílat veterinářům i ocásky divokých prasat, takzvaná pírka. U dalších druhů bude záležet na dohodě mezi lovci a vlastníky honebných pozemků, u srn by mohlo jít například o spodní čelist. A pokud myslivci plán lovu nesplní, bude jim hrozit pokuta až 200 tisíc korun.

Jurečkovo ministerstvo chce zároveň co nejvíc rozvolnit pravidla pro lov zvířat, která jsou v přírodě nežádoucí - například norka severoamerického. "Jsme toho názoru, že by měl mít možnost lovit takový druh živočicha každý, kdo k tomu dostane povolenku k lovu," doplňuje Žižka. Dnes mohou taková zvířata zabíjet jen myslivečtí hospodáři nebo členové myslivecké stráže. Nový zákon by naopak umožnil, že si budou moct možnost lovu norků nechat vepsat do povolenky všichni myslivci, kteří na daném území loví zvěř.

A změny se dotknou i zemědělců. Ti si například nebudou moci nárokovat náhradu škody, kterou jim způsobila zvěř, pokud mají větší než třicetihektarová pole s jednou plodinou, v níž se můžou srnky nebo prasata skrývat. K takovému poli budou muset přidat minimálně dvanáct metrů široký pás s nízkými plodinami usnadňujícími lov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy