Mynářovu prověrku do prezidentských voleb nevyřešíme, přiznal soud. Brzdí nás staré resty, hájí se

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
26. 9. 2017 5:30
Pražský městský soud, který se zabývá žalobou hradního kancléře Vratislava Mynáře, přiznal, že kancléřovu žalobu na neudělení bezpečnostní prověrky do konce roku nestihne vyřešit. "Nyní jsou na řadě žaloby, které přišly v roce 2014," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Puci. Mynář přitom žalobu soudu poslal už před téměř dvěma lety. I když se sice řízení před soudy podle nejnovějších statistik zrychluje, v podobných případech není téměř dvouleté čekání na verdikt výjimečně dlouhá doba. Správní soudy jsou přetížené a průměrná délka, než vynesou pravomocný verdikt, je 379 dní. V Praze pak dokonce 628 dní kvůli tomu, že zde sídlí nejvíce správních orgánů.
Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř bez prověrky Vratislav Mynář.
Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř bez prověrky Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Praha - Minulý týden uběhly dva roky, co kancléř prezidenta Vratislav Mynář nedostal bezpečnostní prověrku na režim přísně tajné. A blíží se i dvouletá hranice od doby, kdy kvůli tomu Mynář Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje, zažaloval.

Městský soud v Praze, který se žalobou na neudělení prověrky má zabývat, však dosud nerozhodl a nyní přiznal, že to nestihne ani do prezidentských voleb.

Pohled do aplikace infosoud přitom ukazuje, že řada případů, které na soud dorazily později než Mynářova žaloba, už skončila pravomocným verdiktem a nezřídka prošla i kasačním soudem. "Ze zákona byly projednány přednostně," vysvětlila mluvčí soudu Markéta Puci.

Povinnost urychleného projednání se týká zejména žalob na nečinnost správního orgánu, proti nezákonnému zásahu či případů vyhoštění. "Případ prověrky pana Mynáře do toho nespadá," upozornila Puci.

Sám Mynář verdikt oddaloval

Sám Mynář nebo i žalovaný Národní bezpečnostní úřad sice mohou o přednostní projednání požádat, ale soud jim nemusí vyhovět. Národní bezpečnostní úřad na otázku, zda o to požádal vzhledem k postu, který Mynář zastává, neodpověděl.

Sám Mynář se naopak pokoušel verdikt ještě oddálit. Jeho advokát Lukáš Trojan požádal, aby soud s rozhodnutím počkal do doby, než Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne v podobném případu.

Ten měl projednat případ bývalého náměstka ministra obrany Václava Regnera, který přišel o bezpečnostní prověrku v roce 2006 bez uvedení důvodu s odkazem na utajené informace. Náměstek tak musel skončit, s odebráním prověrky ale nesouhlasil a bránil se všemi možnými právními prostředky. Nikde však neuspěl, obrátil se proto na štrasburský soud. I ten se však případem odmítl zabývat a řekl, že postup tuzemských soudů byl v pořádku. A tím, že mu úřad neřekl, na základě jakých utajených informací přišel o prověrku, nebylo podle něj porušeno jeho právo na spravedlivý proces.

Sám Mynář se ke své žalobě nechtěl vyjádřit. Na zaslané otázky neodpověděl a na zavolání reagoval slovy "jsem v práci" a zavěšením telefonu.

Pomalé soudy v Praze

I když se sice řízení před soudy podle nejnovějších statistik zrychluje, v podobných případech nejsou takřka dva roky čekání na verdikt výjimečně dlouhá doba. Správní soudy jsou přetížené a průměrná délka, než u nich padne pravomocný verdikt, je 379 dní. V Praze pak dokonce 628 dní kvůli tomu, že zde sídlí nejvíce správních orgánů.

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra proto rozhodl o tom, že ve správním úseku vznikne nový senát, který si od každého dosavadního senátu převezme část případů. Mezi nimi byl právě i ten Mynářův. Podle Puci ale nelze očekávat, že by se jím soud začal zabývat ještě letos. "Nyní jsou na řadě žaloby, které přišly v roce 2014," poukázala.

Je tak téměř jisté, že pravomocný verdikt nepadne do konce Zemanova funkčního období v únoru příštího roku. I když pak bude verdikt pravomocný, Mynář může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Zeman: Zbytečně frajeřil

Prezident Miloš Zeman před lety nejprve tvrdil, že svého kancléře odvolá, pokud prověrku nedostane. Později však své tvrzení změkčoval tím, že Mynář může využít všechny právní prostředky, které mu zákon umožňuje, což také udělal.

Mynář si navíc za problémy s prověrkou může částečně sám, za což ho na jaře kritizoval i sám Zeman.

"Zbytečně frajeřil, chtěl prověrku na přísně tajné, kterou vůbec nepotřebuje," řekl tehdy pro Blesk.cz Zeman.

Sám Mynář přitom s Národním bezpečnostním úřadem příliš nespolupracoval a jím požadované dokumenty podal až s ročním zpožděním a po opakovaných urgencích.

 

Právě se děje

Další zprávy