Mynářova žaloba dál leží u soudu, není to přednostní případ. Kancléř je pět let bez prověrky

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
5. 4. 2018 21:12
Už téměř dva a půl roku leží u soudu žaloba Vratislava Mynáře na Národní bezpečnostní úřad, který mu neudělil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman má vedle sebe kancléře Vratislava Mynáře, který už druhé Zemanovo funkční období nemá bezpečnostní prověrku. Zažádal o ni už v roce 2013.

Před dvěma a půl lety Mynář navíc zažaloval Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který mu bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné odmítl udělit. Od té doby ale jeho žaloba leží u Městského soudu v Praze a k jejímu projednání zatím nedošlo. A prezident Zeman tak stále opakuje, že svému kancléři dal prostor, aby využil všechny zákonné možnosti, jak prověrku získat.

Loni v září soud přiznal, že do prezidentských voleb žalobu projednat nestihne. A nyní je pravděpodobné, že se k ní může dostat nejdříve v druhé polovině roku.

"Mělo by k tomu dojít letos, ale spíše v druhé polovině roku. Nedá se to odhadnout," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. "Bude rozhodnuto, až se případ dostane na řadu. Zatím se ale tak nestalo," dodala.  

Kancléř prověrku na stupeň přísně tajné nedostal ze tří důvodů: neinformoval úřad o své staré automobilové nehodě, při níž měl být opilý, kvůli držení anonymních akcií a nejasnému vlastnictví pozemků, na kterých podnikal.

Mynář by se tak neměl mít možnost seznamovat s citlivými dokumenty, které na Hrad přicházejí například z tajných služeb. Kancléř má nyní prověrku na stupeň vyhrazené, kterou však uděluje zaměstnavatel - tedy prezidentská kancelář.

Aktuálně.cz se snažilo kancléře Mynáře kontaktovat. Celý den však nebral telefon a na otázky zaslané SMS zprávou nereagoval. 

Soudy jsou pomalé, na rozhodnutí se čeká roky

V současné době se na Městském soudu v Praze dokončují žaloby, které přišly zhruba před čtyřmi lety. I když se řízení podle nejnovějších statistik zrychluje, více než dvouleté čekání - jako tomu je nyní u Mynářova případu - na verdikt není výjimečně dlouhá doba. Správní soudy jsou přetížené a průměrná doba, než vynesou pravomocný verdikt, je 379 dní. V Praze pak dokonce 628 dní, kvůli tomu, že zde sídlí nejvíce správních orgánů.

Projednání kancléřovy žaloby na stát se stále protahuje i proto, že se nejedná o přednostní případ. Pohled do aplikace Infosoud přitom ukazuje, že řada případů, které na soud dorazily později než Mynářova žaloba, už skončila pravomocným verdiktem a nezřídka prošla i kasačním soudem. "Ze zákona byly projednány přednostně," řekla na podzim mluvčí soudu Puci.

Žalovaný úřad nebo Mynář přitom mohou o přednostní projednání požádat soud. Sám Mynář se naopak pokoušel verdikt ještě oddálit. Jeho advokát Lukáš Trojan požádal, aby soud s rozhodnutím počkal do doby, než Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne v podobném případu. Sám Mynář navíc s NBÚ příliš nespolupracoval a jím požadované dokumenty podal až s ročním zpožděním a po opakovaných urgencích.

Prezident Miloš Zeman před lety nejprve tvrdil, že svého kancléře odvolá, pokud prověrku nedostane. Později však své tvrzení změkčoval tím, že Mynář může využít všechny právní prostředky, které mu zákon umožňuje, což také udělal.

Mynář si navíc za problémy s prověrkou může částečně sám, za což ho loni kritizoval i prezident Zeman. "Zbytečně frajeřil, chtěl prověrku na přísně tajné, kterou vůbec nepotřebuje," řekl tehdy pro Blesk.cz Zeman.

Komentář: Mise do Číny byla absurdní. Jsme svědky obrovského amatérismu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy