Mynář zamlčuje informace o dopisu Kuberovi, kritizuje výbor. Kancléř odmítl přijít

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2020 14:48
Sněmovní zahraniční výbor zkritizoval kancléře prezidenta Miloše Zemana Vratislava Mynáře kvůli jeho postoji k dopisu čínského velvyslanectví k plánované cestě zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Mynář podle výboru zamlčuje důležité informace a znevažuje okolnosti tlaku na Kuberu.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: ČTK

"Výbor dal jasně najevo, a díky za to, že se velmi jasně vymezuje vůči stylu komunikace kanceláře prezidenta se zástupci parlamentu. Neochota vyjádřit se a vyvrátit podezření, že v celé věci hrála hradní kancelář nějakou roli, jen budí další podezření," uvedl člen výboru a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Vyjádřil zároveň lítost nad tím, že se do konečné podoby usnesení nepodařilo prosadit výzvu, aby se k věci vyjádřil přímo Zeman a aby informoval poslance o tom, jakou roli hrála Kancelář prezidenta republiky v doručení dopisu Kuberovi.

Podle místopředsedy výboru Jana Lipavského (Piráti) je potřeba, aby se záležitostí zabývala celá sněmovna. "Případem jsme se zabývali potřetí a zahraniční výbor vyčerpal veškeré své možnosti k řešení situace. Teď je na čase, aby se záležitost posunula na plénum Poslanecké sněmovny. Je úkolem parlamentu kontrolovat exekutivní složku moci, pod kterou Kancelář prezidenta republiky i kancléř Mynář patří."

"V případu předsedy Senátu Kubery zůstává mnoho nezodpovězených otázek a je třeba, ve snaze zachovat demokracii a suverenitu našeho státu, zjistit okolnosti, za jakých byl předseda Senátu vystaven tlaku ze strany cizí mocnosti a za součinnosti představitelů Hradu," uvedl Lipavský.

Poslanci pozvali na čtvrteční jednání výboru i Mynáře, který ale účast písemně odmítl. "Na pozvání odpověděl neomaleným dopisem, ve kterém výbor obvinil z nekorektního jednání," sdělil Lipavský.

K vyhrožování ani vydírání nedošlo, tvrdí Mynář

Mynář později na kauzu reagoval vyjádřením, které zveřejnil na stránkách Pražského hradu. Uvedl v něm, že byl přítomen u většiny schůzek Zemana s Kuberou. "Ze schůzek existují samozřejmě zápisy, ze kterých je zřejmé, co se na nich probíralo, případně jaké dokumenty na nich byly předávány. A jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo," napsal.

Čínské velvyslanectví podle zjištění Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat.

V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Mynář informaci popřel, Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 svého kancléře podpořil, aniž sdělil něco dalšího.

Kancléř i dnes odmítl, že by si objednal "výhrůžný dopis". Obvinil Deník N, že jde o úmysl očernit jeho, Zemana a Čínu. Server vyzval k omluvě či doložení tvrzení, jinak se chce hájit právní cestou. 

Sněmovní zahraniční výbor ve čtvrtek o dopisu jednal se zástupci ministerstva zahraničí. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) na úvod řekl, že jeho úřad nebyl součástí komunikace, která byla čínskou ambasádou adresována Kanceláři prezidenta republiky, ani se nepodílel na vzniku doprovodného textu k dopisu, který vypracoval zahraniční odbor Hradu. Následně bylo jednání výboru pro veřejnost uzavřeno.

 

Právě se děje

Další zprávy