Mynář má plat jako premiér. Bere 120 tisíc měsíčně čistého

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 15:07
Kancléř prezidenta Miloše Zemana dlouho odmítal zveřejnit svůj příjem. Argumentoval tím, že mu to nejdřív musí povolit ochránci osobních údajů.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář bere plat 120 tisíc korun měsíčně včetně odměn. Řekl to v rozhovoru pro Deník.

Hrad podle něj zveřejní platy a odměny kancléře, jeho zástupce a všech ředitelů odborů v pondělí na svých webových stránkách. Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které si pro tento krok Mynář vyžádal, bylo kladné.

"Můj základní plat je necelých 80 tisíc korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120 tisíc korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě," řekl Deníku kancléř.

Jak ale zjistil server Lidovky.cz, Mynář zveřejnil výši čistého příjmu. Jeho hrubý příjem - zhruba 167 tisíc - by odpovídal platu premiéra Bohuslava Sobotky. Ministerský předseda si měsíčně přijde na 150 100 korun hrubého, nárok má ještě na náhrady ve výši 19 200 korun.

Mynář, který se zveřejnění platu dlouho bránil, minulý týden uvedl, že jakmile obdrží kladné stanovisko ÚOOÚ, zveřejní nejen svůj plat, ale i platy všech vedoucích pracovníků prezidentské kanceláře včetně odměn. Chtěl se tak prý vyhnout tomu, aby dopadl jako Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zastupitelství na příkaz své šéfky Lenky Bradáčové zveřejnilo informace o platech zaměstnanců. Úřad pro ochranu osobních údajů mu za to uložil pokutu.

Kvůli neochotě zveřejnit příjmy kancléře Hrad nedávno kritizovala poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová a opakovaně na to upozorňoval tisk. Mynář tuto kritiku odmítl jako hysterické a účelové výkřiky. Ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře prezidenta republiky prý nechal připravit několik variant zveřejnění platů vedoucích úředníků na Hradě a tu výslednou poslal k posouzení ÚOOÚ.

Kromě neochoty zveřejnit svůj plat čelí kancléř dlouhodobě kritice kvůli tomu, že stále nemá bezpečnostní prověrku. Začátkem letošního roku vyvolal diskusi jeho nákup vily v pražských Strašnicích, který byl podle odborníků podezřele levný. Prezident Miloš Zeman se ho ale při všech kontroverzních situacích zatím zastal.

 

Právě se děje

Další zprávy