reklama
 
 

Hradní kancléř majetkové přiznání odevzdal, potvrdil úřad

Aktualizováno 25. 5. 2015 18:00
Vratislav Mynář přitom dlouhou dobu tvrdil, že soupis svého majetku odevzdávat nemusí, za což mu hrozila až padesátitisícová pokuta.

Praha - Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář nedostane padesátitisícovou pokutu, která mu hrozila za neodevzdání majetkového přiznání. Uherskohradišťský úřad totiž přestupkové řízení v polovině května zastavil s odůvodněním, že se skutek nestal, a potvrdil tedy Mynářovo tvrzení, že majetkový přehled odevzdal.

Hradní kancléř přitom dlouho tvrdil, že soupis svého majetku úřadům odevzdávat nemusí. Když se o něj začala zajímat radnice v Uherském Hradišti, kam Mynář spadá svým trvalým bydlištěm v Osvětimanech, a hrozila mu padesátitisícová pokuta, došlo ke zvratu. Kancléř najednou prohlásil, že majetkové přiznání už odevzdal. 

V pátek Aktuálně.cz navíc řekl, že oznámení o svém majetku podal již loni v červnu. "Jenom jsem splnil v červnu roku 2014 zákonnou povinnost bez toho, že bych měl určeno kam," uvedl kancléř prezidenta a vysvětlil tak, proč přiznání odevzdal hradnímu řediteli legislativního odboru.

Redakci ho ale poskytnout odmítl. "Rád vám jej poskytnu, pokud jste správním místem ze zákona," prohlásil.

Na případ upozornilo Aktuálně.cz v dubnu letošního roku. Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji na jihu Moravy zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek. To, že nakonec oznámení o svém majetku odevzdal, ji překvapilo.

"Výsledek přestupkového řízení byl pro mě do jisté míry překvapením. Buď byly informace v médiích, ze kterých jsem vycházela, nepřesné, anebo pan Mynář během přestupkového řízení změnil názor a nyní se již za veřejného funkcionáře považuje," řekla Bielinová.

Ukázalo se přitom, že úřady nevědí, kdo by měl o Mynářově možné chybě rozhodovat.

Spis s Mynářovým případem se vydal z Hradiště do Prahy, přes ministerstva vnitra a spravedlnosti skončil opět po několika týdnech na radnici v Uherském Hradišti. Právě tento úřad měl podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána definitivně rozhodnout o Mynářově možném přestupku. K vyřešení případu měl úřad čas do konce června.

"Vím, že jsem žádný přestupek nespáchal. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon," citoval Mynáře před časem server Aktuálně.cz.

Dnes ČTK řekl, že mu zákon nestanovuje, kam by měl přiznání odevzdat. "Úřad dal za pravdu mně, že je díra v zákonu," poznamenal. "Protože jsem zodpovědný občan, tak jsem si to napsal pro sebe a krom toho, že jsem si to zastrčil do šuplíku, jsem ještě řekl šéfovi legislativního odboru 'Pane řediteli, tady vám ho dávám, kdyby náhodou, jak už bývá často v republice zvykem a novináři mě honili'," řekl Mynář. Úřadu prý doložil, že je originál uložen na právním oddělení.

autor: Domácí | 25. 5. 2015 13:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama