Mynář na Hradě bez prověrky? Může pokračovat měsíce

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
10. 1. 2015 19:01
Prověrka by měla trvat maximálně 27 měsíců. Proces ale mohou zdržet neúplné informace a neochota žadatele.
Kancléř požádal o prověrku v prosinci 2013.
Kancléř požádal o prověrku v prosinci 2013. | Foto: ČTK

PrahaVratislav Mynář zvládl vydržet bez bezpečnostní prověrky ve funkci hradního kancléře dva z pěti roků prezidentova funkčního období. A díky velkorysým lhůtám se mu to může dařit i několik dalších měsíců, ne-li let.

Samotné vyřizování prověrky na stupeň přísně tajné se obvykle stihne do devíti měsíců, ve výjimečných případech ale může trvat až rok a čtvrt. Tato lhůta sice u Mynářova případu vyprší na konci letošního března, ukončení řízení se ale kancléř bát nemusí.

Natáhnout maximální dobu pro trvání prověrky lze totiž různými přerušeními, ke kterým dochází vždy, když úřad čeká, až žadatel doplní chybějící informace.

"Podle zákona je u stupně Přísně tajné základní lhůta 9 měsíců, kterou je možné dvakrát prodloužit maximálně na celkových 27 měsíců. Protože po dobu přerušení řízení lhůta neběží, není stanovena žádná konkrétní mezní doba pro dokončení řízení,“ uvedl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

Žadatel tak může proces zdržovat například dodáváním nekompletních údajů. A jak nyní upozornila MF Dnes, Mynář této možnosti zřejmě bohatě využíval. Kancléř podle deníku dodal všechny požadované dokumenty až na sklonku loňského roku a prověřování do té doby kvůli čekání prakticky neběželo.

Sám Mynář již dříve připustil, že prověrka byla několikrát přerušena kvůli upřesnění údajů. Jde prý však podle něj o naprosto standardní proces.

NBÚ: Nemůže to trvat věčně

"Čistě teoreticky žadatel řízení zdržovat může, není to ale tak, že by to pro něj nemělo žádné následky," dodal Holý. Mynář nejenže má kvůli zdržování problémy v práci, protože se nemůže účastnit citlivých jednání, ale také mu může být při posuzování jeho případu přičteno k tíži.

NBÚ navíc upozorňuje, že ani jeho trpělivost není nekonečná. "Je logické, že řízení nelze protahovat do nekonečna. Z tohoto důvodu zákon obsahuje institut zastavení řízení, který úřad v odůvodněných případech uplatňuje," uvedl Holý.

Častá praxe to ovšem není, protože většina žadatelů má sama zájem na co nejrychlejším vystavení prověrky. U Mynáře se však již dříve objevily pochybnosti, zda kvůli své podnikatelské minulosti prověrku dostane. Pokud by neuspěl, musel by z Hradu odejít. Protahování tak může být v jeho zájmu.

V minulosti se už objevily případy, kdy se bezpečnostní prověrka u kontroverzních státních činitelů neúměrně protahovala. Za doby ministrování Stanislava Grosse byl dvacet měsíců náměstkem policejního prezidenta Václav Jakubík přes to, že neměl bezpečnostní prověrku.

Také u něj se spekulovalo o tom, že kvůli podezřelým obchodním kontaktům prověrku nejspíš nezíská, a nakonec ve funkci skončil ještě dříve, než mělo šetření NBÚ nějaký výsledek.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 57 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy