Mynář chce vyškrtnout ze zákona o lobbingu. Je branou k Zemanovi, oponuje ministr

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 11. 2018 19:06
Hradní kancléř Vratislav Mynář požaduje jménem prezidentské kanceláře, aby jeho funkce byla vyňata ze zákona o lobbingu. Argumentuje tím, že Hrad nepřipravuje, neprojednává ani neschvaluje žádné zákony, aby se na něj na vládě vznikající zákon musel vztahovat. Opačného názoru je však ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Hradní kancléř Vratislav Mynář.
Hradní kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Jakub Plíhal

Je to zákon, o kterém se mluví už roky. Kdyby začal platit, znamenalo by to, že by lobbisté museli hlásit všechny schůzky s vysoce postavenými politickými činiteli včetně toho, jakou organizaci zastupovali a čeho konkrétně se lobbování týkalo. A schůzky by museli evidovat i sami politici.

Nyní o jeho prosazení usiluje ministerstvo spravedlnosti. Od změny si slibuje, že proces tvorby zákonů bude více transparentní a zvýší se důvěra občanů v něj. Návrh zákona už má hotový a před pár dny ho předložilo k připomínkám. 

A už zaznívají první výhrady. Se zásadní připomínkou přišel kancléř Mynář. Ohradil se proti tomu, aby se zákon vztahoval i na něj. Ministerstvo v důvodové zprávě vysvětluje, že ho do zákona zařadilo, jelikož hradní kancelář připravuje prezidentovi podklady, na základě kterých může některé zákony vetovat.

"Tento argument považuje kancelář prezidenta za účelový, neodpovídající skutečnosti, neboť prezident průběh projednávání vybraných návrhů zákonů v parlamentu sleduje, a pokud je vypracováno jeho veto k zákonu, není to z podnětu kancléře, ale z podnětu prezidenta," argumentuje Mynář.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek však trvá na tom, aby se zákon na Mynáře vztahoval. "Jde o funkci, která je takzvanou vstupní branou k prezidentovi. Počítá se s tím, že na kancléře se zákon vztahovat bude," řekl Aktuálně.cz ministr.

Ministerstvo financí: Zákon by měl platit i pro prezidenta

Ještě dále chce jít ministerstvo financí. Navrhuje, aby v zákoně zůstal nejenom hradní kancléř, ale přidali se k němu také prezidentovi poradci i samotný prezident. "Stejně jako poradci členů vlády mají poradci prezidenta vliv na jeho informování a rozhodování," připomněl resort v připomínkovém řízení, že s poradci ministrů zákon počítá.

Ministerstvo dále namítá, že skutečnost, že prezident republiky není dle ústavy z výkonu své funkce odpovědný, není důvodem, proč jeho samotného do okruhu vyjmenovaných osob po boku poslanců, senátorů nebo členů vlády nezařadit. Kněžínek je však opačného názoru. "Prezident není ze své funkce odpovědný a prakticky ho nelze sankcionovat. Nedává tedy smysl, aby se na něj zákon vztahoval," řekl Kněžínek.

Zákon o lobbingu však ještě nemá konečnou podobu. "Stále je ve fázi vypořádávání připomínek, kterých se sešlo několik stovek, a může tedy ještě doznat změn," připustil ministr spravedlnosti. Například Hospodářská komora doporučuje vládě tuto podobu zákona úplně stáhnout, neboť podle ní stejně nedokáže zabránit negativním vlivům spojeným s lobbováním. Další zase namítají, že problematiku lobbingu není nutné řešit zákonnou cestou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy