Mužům, kteří zaútočili na Topolánka, hrozí soud

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
17. 12. 2009 11:40
Policie případ ukončila. Podala návrh na podání obžaloby
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

Praha - Břeclavští kriminalisté po necelých čtyřech měsících ukončili vyšetřování útoku na předsedu ODS Mirka Topolánka, který se odehrál srpnové odpoledne na hustopečském koupališti.

Detektivové podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby na všechny čtyři útočníky, kteří po expremiérovi házeli vejce a kamínky velikosti "angreštu".

"Mohu potvrdit, že na všechny čtyři byl dán návrh na podání obžaloby," řekl Aktuálně.cz náměstek tamní policie Jan Cupal.

Případ tak leží na stole břeclavskému státnímu zastupitelství, které definitivně rozhodne, jestli útočníky pošle k soudu.

Vymysleli, nevymysleli, vymysleli...

Muži hned po útoku přišli s verzí, že vejce po předsedovi ODS házeli na objednávku. Pro koho ale pracovali, odmítli veřejně sdělit.

Případ chtěli policisté ukončit už na konci listopadu s tím, že si útočníci vymýšlejí.

K tomu nedošlo, protože se prý objevila nová podezření na několik lidí, kteří by mohli odpovídat popisu objednavatele útoku, který jim po incidentu dali pachatelé.

Nakonec ale vyšlo najevo, že si přece jen pachatelé vše vymysleli. Například "nesedělo" to, kdy si měl údajný zadavatel útoku s pachateli volat.

"Okolnosti objednání útoku a údaje o osobě, která si napadení měla objednat, byly zpočátku uváděny jedním z obviněných ve sdělovacích prostředcích. Policisté veškeré skutečnosti prověřili a uveřejněné informace považují  za zavádějící. V rámci šetření se nepodařilo zjistit  takové podklady, jenž by směřovaly ke skutečnému objednavateli útoku," řekla k tomu mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Dalo se to čekat

Advokátka Klára Slámová, která všechny čtyři muže zastupuje, Aktuálně.cz řekla, že se dalo čekla, že policie vznese návrh na podání obžaloby.

Za nesmysl považuje to, že by si útočníci pachatele vymysleli.

Dřívě kopal kanadami, dnes se pere s policií

Jak již deník Aktuálně.cz psal, minimálně dva ze čtyř útočníků se hlásí k neonacistickému hnutí.

Martin Kuferský a Martin Hofman byli dokonce i mezi účastníky pochodu krajní pravice, kteří se 17. listopadu poprali na Výtoni s policií.

Foto: Jan Langer

A oba byli i soudně trestáni.

Tak například Martin Hofman, coby mladistvý, napadl na jaře 1995 společně s dalším mladíkem v pražské Komořanské ulici osmnáctiletého muže, kterého považovali za anarchistu. Podle obžaloby do něj mimo jiné kopali "kanadami".

V roce 2000 ho Obvodní soud pro Prahu 4 uznal vinným z trestného činu ublížení na zdraví a uložil mu za to desetiměsíční trest odnětí svobody s dvouletou podmínkou.

Z té ale nakonec vyvázl. V roce 2003 dostal takzvané osvědčení, takže dnes již čin není v jeho rejstříku trestů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy