Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Fitness náramky
Fitness náramky | Foto: Shutterstock

Vývoj sportovních náramků i snímačů pohybu

"Uděláme z vás specialisty pro práci se sportovními technologiemi. S bakalářským diplomem v kapse navrhnete přístroje, které pomáhají posouvat sportovní limity," slibuje brněnské Vysoké učení technické (VUT) u popisu oboru sportovní technologie, kde se studenti budou učit navrhovat nové přístroje pro sport nebo pracovat s umělou inteligencí.

VUT nabízí obor od letošního akademického roku jako jediná univerzita v Česku. "V zahraničí je to na řadě univerzit zavedený obor. Je atraktivní, moderní, a pokud se podíváme na úspěšnost tohoto průmyslového odvětví v zahraničí, tak má nepochybně budoucnost," myslí si garant programu Pavel Korvas.

Před otevřením oboru zaměstnanci univerzity nicméně raději zjišťovali, zda bude o studium zájem. "Udělali jsme si dotazníkové šetření mezi zájemci o studium i mezi firmami a sportovními asociacemi. Na základě toho jsme zjistili, že na obou stranách je po tomto vzdělávacím programu poptávka," vysvětlila mluvčí univerzity Radana Koudelová.

Do oboru letos nastoupilo 29 studentů, kteří za tři roky roky studia absolvují 480 hodin praxe a dalších více než 5000 hodin teoretického vzdělávání. Uplatnění by měli najít ve sportovních laboratořích, ústavech kinantropologie, kineziologie, ve sportovních oddílech nebo při tréninku a pohybových aktivitách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy