Vývoj sportovních náramků, biokosmetika, kyberobrana. Univerzity modernizují obory

Helena Havranová
27. 11. 2019 19:15
Informační války, sportovní technologie nebo globální sucha. Univerzity reagují na současné problémy a požadavky a otevřely letos několik nových studijních programů. Rozvoji oborů přispěl také nový systém institucionálních akreditací. Národní akreditační úřad zatím udělil povolení třinácti vysokým školám, které si tak mohou samy vytvářet a schvalovat své studijní programy.
Fitness náramky
Fitness náramky | Foto: Shutterstock

Vývoj sportovních náramků i snímačů pohybu

"Uděláme z vás specialisty pro práci se sportovními technologiemi. S bakalářským diplomem v kapse navrhnete přístroje, které pomáhají posouvat sportovní limity," slibuje brněnské Vysoké učení technické (VUT) u popisu oboru sportovní technologie, kde se studenti budou učit navrhovat nové přístroje pro sport nebo pracovat s umělou inteligencí.

VUT nabízí obor od letošního akademického roku jako jediná univerzita v Česku. "V zahraničí je to na řadě univerzit zavedený obor. Je atraktivní, moderní, a pokud se podíváme na úspěšnost tohoto průmyslového odvětví v zahraničí, tak má nepochybně budoucnost," myslí si garant programu Pavel Korvas.

Před otevřením oboru zaměstnanci univerzity nicméně raději zjišťovali, zda bude o studium zájem. "Udělali jsme si dotazníkové šetření mezi zájemci o studium i mezi firmami a sportovními asociacemi. Na základě toho jsme zjistili, že na obou stranách je po tomto vzdělávacím programu poptávka," vysvětlila mluvčí univerzity Radana Koudelová.

Do oboru letos nastoupilo 29 studentů, kteří za tři roky roky studia absolvují 480 hodin praxe a dalších více než 5000 hodin teoretického vzdělávání. Uplatnění by měli najít ve sportovních laboratořích, ústavech kinantropologie, kineziologie, ve sportovních oddílech nebo při tréninku a pohybových aktivitách.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy