Muži předstíraným prodejem porcelánu do Libye získali 42 milionů, policie je viní z krácení daní

ČTK ČTK
11. 5. 2018 10:57
Stíhané dvojici, která předstírala prodej porcelánového nádobí nebo skleněných výrobků do Libye, hrozí až deset let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policie obvinila dva muže z toho, že přes řetězec obchodních společností zkrátili daň z přidané hodnoty o více než 42 milionů korun. Stíhané dvojici, která předstírala prodej porcelánového nádobí nebo skleněných výrobků do Libye, hrozí až deset let vězení.

Brněnská expozitura centrály viní muže z toho, že na území ČR vytvořili řetězec obchodních společností, které si vzájemně přeprodávaly záměrně nadhodnocené zboží neznámého původu a pochybné kvality. Za obchodní transakce si firmy neplatily, takže mezi nimi postupně vznikly dluhy přes 400 milionů korun, přičemž společnosti mezi sebou pohledávky nevymáhaly.

Cílem podnikání podle kriminalistů ve skutečnosti nebylo dosažení zisku z prodeje zboží, ale vylákání neoprávněného nadměrného odpočtu DPH u správce daně v důsledku konečného vývozu tohoto zboží do Libye. Zahraniční odběratelé prý byli fiktivní.

"Požadovali tak výhodu na dani z přidané hodnoty ve velkém rozsahu ke škodě České republiky, zastoupené finančním úřadem, kdy nárokované přeplatky činily více než 82 milionů korun. Správcem daně však byla skutečně proplacena částka cca 42 milionů korun. O vyplacení zbylé částky, činící více než 40 milionů korun, obvinění muži sice také usilovali, avšak ta již vyplacena nebyla," popsal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Muži jsou stíháni na svobodě. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy