Muži předstíraným prodejem porcelánu do Libye získali 42 milionů, policie je viní z krácení daní

ČTK ČTK
11. 5. 2018 10:57
Stíhané dvojici, která předstírala prodej porcelánového nádobí nebo skleněných výrobků do Libye, hrozí až deset let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policie obvinila dva muže z toho, že přes řetězec obchodních společností zkrátili daň z přidané hodnoty o více než 42 milionů korun. Stíhané dvojici, která předstírala prodej porcelánového nádobí nebo skleněných výrobků do Libye, hrozí až deset let vězení.

Brněnská expozitura centrály viní muže z toho, že na území ČR vytvořili řetězec obchodních společností, které si vzájemně přeprodávaly záměrně nadhodnocené zboží neznámého původu a pochybné kvality. Za obchodní transakce si firmy neplatily, takže mezi nimi postupně vznikly dluhy přes 400 milionů korun, přičemž společnosti mezi sebou pohledávky nevymáhaly.

Cílem podnikání podle kriminalistů ve skutečnosti nebylo dosažení zisku z prodeje zboží, ale vylákání neoprávněného nadměrného odpočtu DPH u správce daně v důsledku konečného vývozu tohoto zboží do Libye. Zahraniční odběratelé prý byli fiktivní.

"Požadovali tak výhodu na dani z přidané hodnoty ve velkém rozsahu ke škodě České republiky, zastoupené finančním úřadem, kdy nárokované přeplatky činily více než 82 milionů korun. Správcem daně však byla skutečně proplacena částka cca 42 milionů korun. O vyplacení zbylé částky, činící více než 40 milionů korun, obvinění muži sice také usilovali, avšak ta již vyplacena nebyla," popsal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Muži jsou stíháni na svobodě. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy