Lupiči obvinění z vraždy čerpadlářky byli v době činu pod vlivem pervitinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2019 15:27
Výpověďmi znalců a svědků v pátek u Krajského soudu v Praze pokračuje hlavní líčení v případu vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi na Mělnicku. Obžalobě čelí dva muži, David Šindler je souzen za vraždu a nedovolené ozbrojování, Ivan Hollitzer je stíhán kvůli loupeži. Téměř vyloučenou možnost resocializace konstatovali znalci u Šindlera, lepší, ale přesto problematickou možnost opětovného zařazení do řádného života pak u Hollitzera.
David Šindler (vlevo) a Ivan Hollitzer na lavici obžalovaných čekají 6. září 2019 na začátek jednání Krajského soudu v Praze.
David Šindler (vlevo) a Ivan Hollitzer na lavici obžalovaných čekají 6. září 2019 na začátek jednání Krajského soudu v Praze. | Foto: ČTK

Soudce Robert Pacovský po několika hodinách jednání odročil kvůli výslechu svědků, kteří se v pátek nedostavili, na 21. a 25. října.

Šindlerovi hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, Hollitzer může být potrestán maximálně deseti lety vězení. Zatímco Šindler tvrdí, že na místě nebyl, Hollitzer to připouští a za střelce označuje Šindlera.

Znalci uvedli, že obžalovaní netrpí duševní chorobou ani sociální poruchou osobnosti. V době činu byli pod vlivem pervitinu, ale nejsou na drogách závislí. Pervitin podle nich neměl vliv na jejich rozlišovací schopnosti, použili ho pro snížení zábran. Dále konstatovali, že oběma šlo primárně o zisk a tragédie je výsledkem nezodpovědného přístupu Šindlera k životu jako takovému. Upozornili, že byl v podmínce, a přesto šel loupit.

"Ty závěry budou asi podstatné především pro rozhodování soudu o trestu, který bude ukládat v případě, že ho obžaloba uzná vinným z činu, který je mu kladen za vinu. Zákon obecně stanoví dvě základní podmínky pro ukládání výjimečného trestu a jednu z nich ve světle vyjádření odborníků z oboru psychiatrie a psychologie můžeme považovat za splněnou," řekl novinářům státní zástupce Martin Suska.

"Chtěl jsem jen vzít peníze, výstřel mě překvapil"

Znalec z oboru forenzní biomechaniky se vyjádřil ke kvalitě kamerového záznamu přepadení čerpací stanice, která je podle jeho názoru dostatečná, ale identifikovat z něho zamaskované osoby je téměř nemožné. K videu promítnutém na žádost státního zástupce v soudní síni Hollitzer řekl, že čerpací stanici znal, ale nevěděl, jak to tam vypadá a na co se při loupeži zaměří.

"Chtěl jsem vzít asi peníze, poslouchal jsem, co mi řekl David, výstřel mě překvapil a chtěl jsem utéct, bál jsem se, aby nestřelil i po mně," uvedl a na videozáznamu bez zvuku označil čas výstřelu.

Šindler prohlásil, že si není vědom, že by s Hollitzerem v den loupeže na benzinové stanici byl.

Vypovídal i svědek, kamarád obžalovaného Šindlera, který byl k soudu eskortován policií, protože se nedostavil ke čtvrtečnímu líčení. Právě od tohoto svědka Šindler údajně bez jeho vědomí získal zbraň, obžalovaný to však popřel. Jiný svědek, Hollitzerův známý, odmítl vypovídat. V přípravném řízení v únoru však policii řekl, že mu Hollitzer bez bližších podrobností prozradil, že jeho komplic zastřelil čerpadlářku.

Spis má 1000 stran

Vyšetřování si vyžádalo přes 20 odborných vyjádření na zajištěné stopy, například z daktyloskopie, biologie, genetiky, mechanoskopie, balistiky, chemie či videotechniky. Znalci zpracovali posudky z oboru soudní lékařství, psychiatrie a psychologie a biomechanika. Vyšetřovací spis předaný státnímu zastupitelství obsahuje přes 1000 stran.

Tragédie, která vyvolala velkou pozornost veřejnosti, se stala loni v noci na 3. prosince, kdy maskovaní muži vtrhli na čerpací stanici. Jeden měl krátkou střelnou zbraň, kterou podle policie zastřelil osmapadesátiletou čerpadlářku. Lupiči podle dřívějších informací policie odcizili pokladnu s 10 000 korunami, tři kartony cigaret a další zboží za zhruba 20 000 korun.

Kriminalisté zadrželi podezřelé v polovině ledna v Kralupech nad Vltavou a ve Vojkovicích na Mělnicku. Oba muži skončili ve vazbě.

Video: Policie zveřejnila podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi

Video:
 

Právě se děje

Další zprávy