Muži necítí šanci ke kariéře. Proto mizí ze škol

Eva Benešová
10. 3. 2009 17:35
Vytvoří speciální vzdělávací kurzy, které budou pouze pro muže
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Palace Pictures

Praha - V Česku vznikl první plán, jak změnit fakt, že zdejší děti vyučuje ve školách 90 procent žen a muži tedy tvoří pedagogický sbor jen z desetiny.

Liga otevřených mužů, která s ním přišla, si myslí, že učitele od školství neodrazují ani tak nízké platy, i když mezi hlavní tři problémy finance patří.

Podle vedoucího projektu Muži do škol Václava Šnebergera učitelé výši příjmů uvádějí jako méně důležitou než například kariéru. Šneberger to dokládá i na příkladu Skotska, kde samotné zvednutí platů počet mužů ve školách nezvýšilo.

Před nízké finanční ohodnocení pak muži stavějí i to, že učitelské povolání má nízkou společenskou prestiž.

"Pokud se nechcete stát ředitelem školy, jste ve 30 učitel matematiky a v 60 rovněž učitel matematiky. Proto je nutné umožnit mužům formou tematických skupin rozvíjet vlastní potenciál," tvrdí Šneberger.

Osamělost ve sborovně

Liga otevřených mužů chce například pořádat speciální kurzy určené výhradně mužské části populace. Na nich by se mohli učitelé dále vzdělávat, setkávali by se s dalšími muži učiteli, společně by se podporovali a vyměňovali si zkušenosti.

Doplnil, že učitelé se kvůli nízkému zastoupení také často cítí osamoceni. Proto chystá spuštění speciálního webu, kde by spolu učitelé mohli diskutovat.

Kurzy chce zavést po vzoru Skotska, kde se do nich od roku 2001 přihlásilo 1200 mužů.

Termín, kdy by měly být projekty spuštěny, zatím nebyl stanoven.

Hradit by je mělo podle předběžného příslibu ministerstvo školství. "Chceme nabídnout finanční podporu pravděpodobně z operačních programů Evropské unie," uvedla náměstkyně ministra školství Klára Laurenčíková.

Pomoc přislíbil i ministr školství Ondřej Liška. "Pokusím se pomoci v obou oblastech, kde jsou problémy. Tedy zvýšit rozpočet, aby to bylo atraktivní povolání a také odbourat mentální předsudky vůči mužům, kteří pracují s malými dětmi."

27 ve školce

Na základních školách je podle dostupných informací 90 procent učitelek a pouze 10 procent učitelů.  V mateřských školách vyučuje 22 tisíc žen a pouze 27 mužů.

"Nemůžeme jen tak sedět a souhlasit s tím, že 90 procent těch, kdo se podílí na vzdělávání dětí, jsou ženy. To nezastupuje reálný život," prohlásil šéf projektu Muži do škol.

Tvrdí, že za současného stavu nemohou děti "okoukat" mužské vzory chování. "Neříkám, že muž je automaticky lepší pedagog, ale nabízí jiný pohled a přístup k věcem, jiné metody řešení problémů, nabízí partnerskou spolupráci," zdůraznil Šneberger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy