Muži necítí šanci ke kariéře. Proto mizí ze škol

Eva Benešová
10. 3. 2009 17:35
Vytvoří speciální vzdělávací kurzy, které budou pouze pro muže
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Palace Pictures

Praha - V Česku vznikl první plán, jak změnit fakt, že zdejší děti vyučuje ve školách 90 procent žen a muži tedy tvoří pedagogický sbor jen z desetiny.

Liga otevřených mužů, která s ním přišla, si myslí, že učitele od školství neodrazují ani tak nízké platy, i když mezi hlavní tři problémy finance patří.

Podle vedoucího projektu Muži do škol Václava Šnebergera učitelé výši příjmů uvádějí jako méně důležitou než například kariéru. Šneberger to dokládá i na příkladu Skotska, kde samotné zvednutí platů počet mužů ve školách nezvýšilo.

Před nízké finanční ohodnocení pak muži stavějí i to, že učitelské povolání má nízkou společenskou prestiž.

"Pokud se nechcete stát ředitelem školy, jste ve 30 učitel matematiky a v 60 rovněž učitel matematiky. Proto je nutné umožnit mužům formou tematických skupin rozvíjet vlastní potenciál," tvrdí Šneberger.

Osamělost ve sborovně

Liga otevřených mužů chce například pořádat speciální kurzy určené výhradně mužské části populace. Na nich by se mohli učitelé dále vzdělávat, setkávali by se s dalšími muži učiteli, společně by se podporovali a vyměňovali si zkušenosti.

Doplnil, že učitelé se kvůli nízkému zastoupení také často cítí osamoceni. Proto chystá spuštění speciálního webu, kde by spolu učitelé mohli diskutovat.

Kurzy chce zavést po vzoru Skotska, kde se do nich od roku 2001 přihlásilo 1200 mužů.

Termín, kdy by měly být projekty spuštěny, zatím nebyl stanoven.

Hradit by je mělo podle předběžného příslibu ministerstvo školství. "Chceme nabídnout finanční podporu pravděpodobně z operačních programů Evropské unie," uvedla náměstkyně ministra školství Klára Laurenčíková.

Pomoc přislíbil i ministr školství Ondřej Liška. "Pokusím se pomoci v obou oblastech, kde jsou problémy. Tedy zvýšit rozpočet, aby to bylo atraktivní povolání a také odbourat mentální předsudky vůči mužům, kteří pracují s malými dětmi."

27 ve školce

Na základních školách je podle dostupných informací 90 procent učitelek a pouze 10 procent učitelů.  V mateřských školách vyučuje 22 tisíc žen a pouze 27 mužů.

"Nemůžeme jen tak sedět a souhlasit s tím, že 90 procent těch, kdo se podílí na vzdělávání dětí, jsou ženy. To nezastupuje reálný život," prohlásil šéf projektu Muži do škol.

Tvrdí, že za současného stavu nemohou děti "okoukat" mužské vzory chování. "Neříkám, že muž je automaticky lepší pedagog, ale nabízí jiný pohled a přístup k věcem, jiné metody řešení problémů, nabízí partnerskou spolupráci," zdůraznil Šneberger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy